Úvod ZO ZAHRANIČIA V ČR na popud vlády zablokovali alternatívne weby. Útok proti slobode slova...

V ČR na popud vlády zablokovali alternatívne weby. Útok proti slobode slova sa chystá aj na Slovensku

Foto: archív

Po konzultáciách s bezpečnostnými zložkami štátu a na základe odporúčaní vlády Českej republiky zablokovalo združenie poskytovateľov internetových služieb CZ.NIC osem spravodajských webových portálov, ktoré „ohrozujú národnú bezpečnosť“. Združenie o tom informovalo prostredníctvom medializovanej správy.

„Agresia Ruskej federácie proti Ukrajine je dlhodobo sprevádzaná dezinformačnou kampaňou v množstve internetových médií, využívajúcich českú národnú doménu. Tieto informácie sa nezakladajú na pravde a preukázateľne podnecujú šírenie vykonštruovaných fám, oznámení a nestability v spoločnosti.

Z tohto dôvodu sme sa po konzultáciách s najvyššími predstaviteľmi štátu rozhodli tieto výrazné dezinformačné internetové médiá zablokovať,“ uviedol výkonný riaditeľ združenia CZ.NIC Ondřej Filip. Podľa českých médií sú zablokované weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

“Zablokovaním nezávislých internetových médií utrpela sloboda slova  Českej republike ťažkú ranu,” komentoval situáciu najčítanejší alternatívny spravodajský webový portál na Slovensku Hlavné správy.

Slovenská vláda takisto uvažuje o cenzúre nezávislých médií na internete. Chce to dosiahnuť čerstvo prijatou novelou zákona o kybernetickej bezpečnosti, o ktorom sa v parlamente rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.

Vypínanie politicky nepohodlných webov prostredníctvom spomenutej novely avizoval vo vysielaní Rádia Expres aj minister obrany Jaroslav Naď. Oficiálnym cieľom novelizovanej právnej normy má byť “zamedzenie šírenia škodlivého obsahu na internete prostredníctvom nového inštitútu blokovania”.