Úvod ZO ZAHRANIČIA V Grécku hrozí masové prepúšťanie nezaočkovaných zdravotníkov

V Grécku hrozí masové prepúšťanie nezaočkovaných zdravotníkov

Foto: archív

Približne 10.000 gréckych zdravotníkov môže prísť o prácu, pretože sa nedali zaočkovať proti koronavírusu. Očkovanie proti COVID-19 sa totiž v Grécku  pre pracovníkov zdravotníctve stalo povinným. Zdravotníkom, ktorí sa do 1. septembra nedali zaočkovať proti koronavírusu, nebude dovolené vykonávať ich povolanie.

V celom Grécku sa v tejto súvislosti konali protesty proti povinnému očkovaniu. Demonštranti upozorňovali aj na to, aké následky na zdravotnícky systém bude mať masové prepúšťanie zdravotníckych pracovníkov.

Podľa odhadov gréckej Národnej federácie pracovníkov štátnych nemocníc nie je zaočkovaných približne 10.000 zdravotníckych pracovníkov, čo predstavuje asi desať percent pracovnej sily. Vambulanciách bude chýbať 1245 členov personálu, uvádzajú grécke médiá.

„Tlačíme na zdravotníkov, aby sa dali zaočkovať, ale sme proti povinnému očkovaniu, ktoré predstavuje problém spojený s demokraciou,“ uviedol člen federácie Dimitris Kuruvalakis. Federácia tiež zvolala protest v Aténach a v druhom najväčšom gréckom meste Solún.

Grécky minister zdravotníctva Atanasios Plevris napriek protestom uviedol, že legislatíva o povinnom očkovaní, ktorú vláda odhlasovala v júli, bude implementovaná. Tamojšia vláda sa tak teraz snaží zaviesť opatrenia, ktorými by vyriešila nedostatok personálu v nemocniciach a ambulanciách.

Medzi takéto opatrenia napríklad patrí zrušenie voľných dní pre zdravotníkov, ktorí sú zaočkovaní, alebo premiestňovanie personálu medzi nemocnicami. V krajine, v ktorej žije približne 10,7 milióna obyvateľov, je v súčasnosti plne zaočkovaných asi 5,7 milióna ľudí.