Úvod ZO ZAHRANIČIA V Nemecku predčasne skončí dotačný program pre elektromobily

V Nemecku predčasne skončí dotačný program pre elektromobily

Foto: archív

Nemecký dotačný program pre elektrické vozidlá sa predčasne skončí po vyplatení približne 10 miliárd eur od roku 2016 na asi 2,1 milióna áut. Uviedlo to tamojšie ministerstvo hospodárstva ako jeden z dôsledkov schválenia revidovaného rozpočtu na rok 2024.

Výdavky v novom štátnom rozpočte museli byť zoštíhlené po rozhodnutí nemeckého ústavného súdu o jeho znížení o 60 miliárd eur. Spolkovú vládu to zároveň prinútilo odložiť niektoré programy určené na urýchlenie tzv. zeleného prechodu Nemecka.

Dotácie na elektromobily sa mali pôvodne vyplácať až do konca roka 2024. Doteraz podané žiadosti o dotácie budú vyplatené, no odteraz sa už nebudú prijímať nijaké nové žiadosti. Nemecký automobilový priemysel pritom rozširuje svoj sortiment elektrických vozidiel v rýchlo rastúcom odvetví, v ktorom sa čoraz viac presadzujú Čína a USA.

Dotačný program zaviedla v roku 2016 bývalá nemecká vláda s cieľom podporiť rozvoj elektromobility. V tomto roku bolo zaevidovaných približne 376.000 žiadostí o dotáciu na kúpu elektrického vozidla a na ich základe bolo vyplatených celkovo 2,4 miliardy eur.