Úvod Turistika V Nitre začne od júna premávať turistický vláčik

V Nitre začne od júna premávať turistický vláčik

Foto: archív

Od začiatku júna začne v Nitre premávať turistický vláčik. Turistov bude voziť po okruhu Svätoplukovo námestie, pešia zóna, Palárikova ulica, Hodálova ulica, Parkové nábrežie, Mestský park Sihoť, Župné námestie, Nitriansky hrad a späť cez Župné námestie, Farskú a Kupeckú ulicu na Svätoplukove námestie.

Na hrade bude mať vláčik 20-minútovú prestávku. V rámci platnosti cestovného lístka je možné si pobyt na hrade predĺžiť a pokračovať späť až nasledujúcim spojom. „V Deň detí 1. júna bude vláčik premávať po zmenenej trase a všetky deti do 14 rokov sa odvezú zdarma,“ informovala Timea Galová z nitrianskeho mestského úradu.

Nový turistický vláčik bude prevádzkovať spoločnosť Arriva Nitra ako súčasť mestskej autobusovej dopravy. Bielo-modrý expres premával v meste pod Zoborom od roku 2006, prevádzkoval ho súkromný podnikateľ. Vlani mu vypršala zmluva o spolupráci, mesto Nitra ju už nepredĺžilo. Dôvodom bol technický stav vozidla.

Vláčik bude premávať do konca septembra v dvoch režimoch. V mimosezóne v mesiacoch máj, jún, september a október bude premávať každú hodinu od 13. do 17. hodiny. V hlavnej sezóne v júni, júli, auguste a septembri sa prvá jazda začne už o 10. hodine a posledný spoj vyštartuje o 18. hodine.

Celková kapacita vláčika s lokomotívou a dvoma vagónmi bude 40 miest. Jeden z vagónov bude mať bezbariérový prístup, bude disponovať bezbariérovou rampou pre imobilných alebo detské kočíky. Prevádzkovateľ odhaduje, že vláčik ročne prepraví viac ako 30 000 cestujúcich.