Úvod Turistika Česi sa podľa prieskumu radi vracajú na Slovensko

Česi sa podľa prieskumu radi vracajú na Slovensko

Foto: archív

Česká republika je dlhodobo krajinou s najvyšším objemom zahraničnej návštevnosti Slovenska. Z pohľadu cestovného ruchu je výhodou SR pre Čechov dobrá dostupnosť, bezpečnosť, minimálna jazyková bariéra a ponuka prírodného a kultúrneho bohatstva. Ich najčastejšou motiváciou na návštevu Slovenska je dovolenka a voľný čas, pričom v rámci aktivít sa venujú predovšetkým relaxu.

Pobyt na Slovensku by si zopakovali takmer všetci českí návštevníci. Vyplýva to z Analýzy zdrojových trhov cestovného ruchu Slovenska, ktorú vypracovalo Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR v roku 2017. Analýza hovorí, že viac ako 88 percent Čechov je s návštevou Slovenska spokojných a svoj pobyt by si zopakovalo približne 97 percent návštevníkov.

Podľa analýzy tvoria približne 80 percent českých návštevníkov na Slovensku turisti s minimálne jedným prenocovaním. Jednodňoví návštevníci pritom predstavujú 14 percent a zhruba 6 percent tvoria tranzitné návštevy. Dovolenkári si podľa analýzy vyberajú skôr ubytovanie nižšej až strednej kategórie, teda hotel, motel či botel s jednou až tromi hviezdičkami a penzión, alebo aj ubytovanie v súkromí.

Spomedzi zahraničných návštevníkov tvorili minulý rok Česi najväčšiu časť (viac ako 645-tisíc) a Poliaci (viac ako 209-tisíc). Nasledovali turisti z Nemecka, Maďarska a Rakúska. Významný nárast v minulom roku dosiahli návštevníci z Číny. Na Slovensko ich zavítalo viac ako 61-tisíc, čo je v porovnaní s rokom 2016 takmer dvojnásobný počet.

Najväčším lákadlom na spoznávanie boli Bratislavský, Žilinský a Prešovský kraj. K najvyhľadávanejším lokalitám so svojimi zaujímavosťami a okolím sa zaradili Bratislava, Poprad, Liptovský Mikuláš, Košice a Žilina.

Foto: Michaela Kolimárová