Úvod ZO ZAHRANIČIA V Prahe viac ako 100.000 demonštrantov žiadalo neutralitu krajiny, zrušenie sankcií či...

V Prahe viac ako 100.000 demonštrantov žiadalo neutralitu krajiny, zrušenie sankcií či demisiu vlády

Foto: archív

Na pražskom Václavskom námestí sa podľa odhadov zišlo viac ako 100.000 ľudí, aby vyjadrili nespokojnosť so súčasnou českou vládou aj situáciou v krajine. Trojhodinový protest sa konal pod heslom

„Česká republika na prvom mieste“ a jeho účastníci požadovali demisiu vládneho kabinetu. Búrlivá, ale kultivovane moderovaná demonštrácia bola prenášaná naživo na internete.

Mnohí demonštranti si na Václavské námestie priniesli české vlajky a niektorí aj bubny a transparenty s protivládnymi heslami či so sloganmi proti EÚ a NATO, premiérovi Petrovi Fialovi, Zelenej dohode pre Európu, odmietavému postoju vlády k Ruskej federácii a na podporu zrušenia pre českú ekonomiku likvidačných protiruských sankcií.

Podľa organizátorov by Česká republika mala vyhlásiť vojenskú neutralitu, dostať sa spod politickej podriadenosti voči EÚ a priamym rokovaním s Moskvou si zabezpečiť lacné dodávky zemného plynu z Ruska.

Na demonštrácii vystúpili aj poslanec vlasteneckého hnutia SPD Jiří Kobza, šéfka eurospektického hnutia Trikolóra Zuzana Majerová či komunistický kandidát na prezidenta Josef Skála.

Majerová vo svojom vystúpení požadovala aj zastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu s argumentom, že toto nie je „naša česká vojna a požadujeme okamžitú demisiu vlády,“ uviedli usporiadatelia.

“Požadujeme ustanovenie dočasnej vlády odborníkov a vypísanie predčasných volieb. Ak vláda nepodá demisiu do 25. septembra, na celorepublikovej demonštrácii vyhlásime právo na odpor podľa Ústavy SR a vyhlásime nátlakové akcie. Už teraz rokujeme s odbormi, podnikateľmi, poľnohospodármi, starostami, dopravcami a ďalšími organizáciami na vyhlásenie štrajku,“ varovali.

Organizátori demonštrácie tiež kritizovali vysoké ceny energií a prozápadný kurz súčasnej českej vlády. Ako svoju ďalšiu požiadavku prezentovali výmenu Rady Českej televízie a Rady Českého rozhlasu.

Ďalší rečníci sa vyslovovali za mier alebo proti očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Boli medzi nimi napríklad podpredseda Slobodných a zakladateľ Paralelnej lekárskej komory Miroslav Havrda a zdravotníčka Petra Rédová Fajmonová, ktorá kandiduje do Senátu za zoskupenie Právo Respekt Odbornost. Ďalší protest plánujú organizátori na 28. septembra.

Premiér Petr Fiala na akciu reagoval tvrdením, že demonštráciu zorganizovali proruské sily blízke extrémistom, ktoré konajú proti záujmom Českej republiky a zneužívajú súčasnú napätú situáciu, strach ľudí z budúcnosti a vysoké ceny energií.