Úvod ZO ZAHRANIČIA V prvý deň čiastočnej mobilizácie záložníkov v Rusku sa prihlásilo 10.000 dobrovoľníkov

V prvý deň čiastočnej mobilizácie záložníkov v Rusku sa prihlásilo 10.000 dobrovoľníkov

Foto: archív

Ruská armáda uviedla, že počas prvého dňa od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie sa do bojov na Ukrajine dobrovoľne prihlásilo najmenej 10.000 záložníkov. Pre agentúru Intefax to uviedol vedúci sekcie generálneho štábu ruskej armády pre mobilizáciu Vladimir Cimlianskij s tým, že uvedený počet záložníkov sa do odvodových stredísk prihlásil skôr, ako im bol doručený povolávací rozkaz.

Dodal, že armáda zriadila call centrum, na ktoré sa jednotlivci a organizácie môžu obrátiť s otázkami ohľadom mobilizácie. Ruské ministerstvo obrany nezverejnilo oficiálne zábery z priebehu odvodov, ani neuviedlo, koľkým občanom už boli zaslané povolávacie rozkazy.

Na sociálnych sieťach sa však objavilo množstvo amatérskych videí z rôznych častí Ruska – vrátane sibírskeho mesta Jakutsk, Chabarovského kraja a Čečenska – zachytávajúcich odvody do armády na základe vyhlásenej mobilizácie.

Cimlianskij okrem toho povedal, že Rusko v rámci pravidelných jesenných odvodov do armády povolalo 120.000 nových brancov. Tí sa však podľa jeho slov nebudú zapájať do „špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine“. Ich počet je nižší ako minulý rok na jeseň, avšak „úplne pokrýva“ súčasné potreby, dodal.

Povinná vojenská služba trvá v Rusku jeden rok, pričom pravidelné odvody brancov prebiehajú dvakrát ročne. Cimlianskij ubezpečil, že branci, ktorým sa vojenská služba v týchto dňoch končí, sa budú môcť vrátiť domov.

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil čiastočnú vojenskú mobilizáciu. Minister obrany Sergej Šojgu následne povedal, že povolaných môže byť zhruba 300.000 záložníkov. Aký však bude skutočný rozsah mobilizácie, zatiaľ nie je jasné.