Úvod Politika V prvých odhadoch prezidentských volieb na Ukrajine vedie Zelenskyj

V prvých odhadoch prezidentských volieb na Ukrajine vedie Zelenskyj

Foto: archív

Komik Volodymyr Zelenskyj a úradujúci prezident Petro Porošenko získali najviac hlasov v prvom kole prezidentských volieb na Ukrajine. Ukázali to prvé odhady výsledkov po skončení hlasovania, na ktoré sa odvoláva tlačová agentúra AFP.

Politický nováčik Zelenskyj bol hlavným favoritom spomedzi 39 kandidátov, ktorí sa v prvom kole uchádzali o priazeň voličov. Podľa výsledkov prieskumov medzi voličmi, zverejnených bezprostredne po zatvorení volebných miestností, zvíťazil s odhadovaným ziskom 30,4 percenta odovzdaných hlasov.

Porošenkovi predpovedajú na základe tzv. exit polls druhé miesto a zisk 17,8 percenta hlasov. Bývalá premiérka Julija Tymošenková získala 14,2 percenta a skončila tak až ako tretia v poradí, vyplýva podľa AFP zo skombinovaných údajov troch prieskumných agentúr.

V súlade s očakávaniami nezískal ani jeden z kandidátov podporu viac ako polovice zúčastnených voličov a nebol tak zvolený hneď v prvom kole. Zelenskyj a Porošenko sa preto stretnú v druhom kole volieb, naplánovanom na 21. apríla.

Zelenskyj po zverejnení prognóz výsledkov prvého kola vyhlásil pred svojimi priaznivcami, že ide „len o prvý krok smerom k veľkému víťazstvu“. Porošenko zasa povedal, že druhé miesto v prvom kole volieb vníma ako „tvrdú príučku“. Zverejnenie prvých úplnejších výsledkov prvého kola volieb sa očakáva až počas noci na pondelok, doplnila tlačová agentúra DPA.

Herec a riaditeľ filmových štúdií Zelenskyj (41) svoju kandidatúru oznámil koncom roka 2018. Mnohí Ukrajinci ho poznajú z komediálneho televízneho seriálu Služobník ľudu, kde stvárňuje učiteľa odhodlaného bojovať proti korupcii, ktorý sa stane prezidentom. Vo svojej kampani sa Zelenskyj sústreďuje na boj proti korupcii.

Úradujúci prezident Petro Porošenko sa stal víťazom predčasných prezidentských volieb v máji 2014, keď nahradil vo funkcií hlavy štátu Viktora Janukovyča. Je známy ako oligarcha a jeden z najbohatších ľudí na Ukrajine, pričom svoj majetok získal aj vďaka podnikaniu v Rusku, kde má jeho čokoládové impérium Roshen viaceré výrobné závody. Zelenskyj je rovnako ako Porošenko zástancom jasnej prozápadnej orientácie Ukrajiny, upozornila DPA.

Komik Volodymyr Zelenskyj vyhral prvé kolo prezidentských volieb na Ukrajine. (Foto: archív)