Úvod Spoločnosť V septembri otvoria náhradnú autobusovú stanicu v Bratislave

V septembri otvoria náhradnú autobusovú stanicu v Bratislave

Foto: archív

Predpokladaný termín otvorenia náhradnej autobusovej stanice na Bottovej ulici v Bratislave je druhá polovica septembra. Dočasná stanica má plnohodnotne nahradiť funkciu tej súčasnej na Mlynských nivách, kde plánujú do troch rokov vybudovať nový autobusový terminál.

Výstavba projektu Stanica Nivy v celkovej hodnote 345 miliónov eur sa podľa hovorkyne developera HB Reavis Martiny Jamrichovej začala v polovici mája prácami na administratívnej budove Nivy Tower. „Keď bude sprevádzkovaná náhradná stanica, pustíme sa do výstavby nového autobusového terminálu,“ poznamenala Jamrichová. Výstavba novej autobusovej stanice sa pritom mala začať od júla, developera však zastihli komplikácie v povoľovacom procese v rámci stavby dočasnej stanice.

Do obnovy dopravnej a technickej infraštruktúry v okolí stanice sa plánuje investovať 24 miliónov eur. Developer chystá aj kompletnú obnovu ulice Mlynské nivy. Kedy sa tak stane a s akými dopravnými obmedzeniami treba rátať, nie je známe. „Momentálne sme v procese získavania potrebných povolení, zároveň sme časovo viazaní rekonštrukciou Špitálskej ulice,“ skonštatovala Martina Jamrichová.

Výstavba dočasnej autobusovej stanice na Mlynských nivách. (Foto: archív)
Výstavba dočasnej autobusovej stanice na Mlynských nivách. (Foto: archív)

Investor sa v marci rozhodol požiadať štát o udelenie štatútu významnej investície, ktorého súčasťou je aj návrh dopravného odľahčenia zóny a širšieho okolia. Štatút môže podľa HB Reavis priniesť zrýchlenie administratívnych procesov pri budovaní novej štvrte. O udelenie štatútu žiadal pre skupinu projektov v zóne Nivy a v Petržalke.

Za doplnkové dopravné riešenie považuje HB Reavis vybudovanie lanovky cez Dunaj, ktorá by spojila lokalitu Nivy s mestskou časťou Petržalka. Developer navrhuje aj vybudovanie veľkokapacitného parkovacieho domu v Petržalke, prepojeného s lanovkou. Či sa do týchto projektov investor napokon pustí, ukáže podľa neho až stanovisko štátu k jeho žiadosti o udelenie štatútu významnej investície.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini uviedol, že rozhodnutie o udelení štatútu bude podmienené súhlasom bratislavského magistrátu, Petržalky a Ružinova. Vyžiadať si musia aj stanoviská iných rezortov a až potom budú prijímať rozhodnutie.

Vizualizácia budúcej autobusovej stanice. (Foto: archív)
Vizualizácia budúcej autobusovej stanice. (Foto: archív)