Úvod Spoločnosť V slovenských vodných tokoch a nádržiach plávajú tisíce ton odpadu

V slovenských vodných tokoch a nádržiach plávajú tisíce ton odpadu

Vodná nádrž Ružín. (Foto: archív)

Slovenské rieky, potoky či vodné plochy nie sú vystavené iba znečisteniu pochádzajúcemu z odpadových vôd. V minulom roku nazbieral Slovenský vodohospodársky podnik v spolupráci s rybármi, dodávateľmi, ochranármi a dobrovoľníkmi vo vodných tokoch a nádržiach viac ako 700 ton odpadu. Za jeho zber a likvidáciu zaplatil takmer 400-tisíc eur.

„Všetky tieto prostriedky mohli byť použité na opravy vodných stavieb, spriechodňovanie migračných bariér či protipovodňovú ochranu obyvateľov,“ upozorňujú vodohospodári. Takmer polovicu odpadu tvoril plastový odpad, najmä PET fľaše.

Ukážkou ľahostajnosti a nízkej úrovne environmentálneho povedomia ľudí je podľa vodohospodárov vodná nádrž Ružín. Od roku 2013 do 2015 z vodnej hladiny a pobrežných pozemkov odstránili viac ako 3000 ton odpadu. Zaplatili za to 520-tisíc eur, náklady boli vďaka projektu čiastočne financované z environmentálneho fondu.

„Po ukončení projektu čistotu vodnej stavby Ružín zabezpečujeme aj pomocou špeciálnych norných stien. Náklady na čistenie sa len pri tejto jednej vodnej stavbe v bežnom roku pohybujú medzi 50-tisíc až 80-tisíc eur. Ak však príde väčšia povodeň, náklady môžu byť oveľa vyššie,“ varujú.

Aj takto vyzerajú niektoré slovenské rieky a potoky. (Foto: archív)