Úvod ZO ZAHRANIČIA V USA minulý rok spáchalo samovraždu najviac ľudí od 2. svetovej vojny

V USA minulý rok spáchalo samovraždu najviac ľudí od 2. svetovej vojny

Foto: archív

Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) si minulý rok v USA vzalo život približne 49.500 ľudí. Je to doteraz najvyšší počet od začiatku 2. svetovej vojny a oproti roku 2021 ide o trojpercentný nárast. Informovala o tom americká televízia NBC.

„Niečo nie je v poriadku. Ich počet samovrážd by sa nemal zvyšovať,“ povedala Christina Wilburová, 45-ročná obyvateľka Floridy, ktorej syn sa minulý rok zastrelil. „Viem, že je to komplikované. Ale musíme byť schopní niečo urobiť. Niečo, čo nerobíme. Pretože čokoľvek, čo práve robíme, nepomáha,“ dodala.

Čoraz viac samovrážd môže spôsobovať mnoho faktorov vrátane obmedzenej dostupnosti služieb duševného zdravia. Jill Harkavy-Friedman z Americkej nadácie pre prevenciu samovrážd považuje za hlavnú príčinu rastúcu dostupnosť strelných zbraní. Samovražedné pokusy so zbraňami majú fatálny koniec oveľa častejšie ako iné pokusy a predaj zbraní v poslednom roku vzrástol.

Počet dobrovoľných odchodov zo života v USA neustále rástol od roku 2000 až do roku 2018. Vtedy sa zastavil na 48.300 prípadoch ročne. Mierny pokles v roku 2019 a potom v roku 2020 počas pandémie COVID-19 niektorí odborníci spojili s javom, ktorý sa vyskytuje v počiatočných fázach vojen a prírodných katastrof, keď sa ľudia navzájom viac podporujú.

Od roku 2021 však počet samovrážd znovu rastie, najviac vo vekovej skupine 45 až 64 rokov (o takmer 7 percent), pričom dominujú najmä bieli muži, uviedla CDC. Mnoho ľudí v strednom a staršom veku čelí strate zamestnania alebo partnera. Je preto dôležité pomôcť im prekonať mnohé prekážky, ktoré im bránia získať pomoc, povedala hlavná lekárka CDC Debra Houryová.