Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb. Sú medzi nimi aj riaditelia Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč a Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Roman Konečný. Obvinení sú i podnikateľ, príslušník SIS, dvaja bývalí príslušníci SIS, expríslušník NAKA.
Tri osoby zadržali, pričom jednu ako obvinenú a dve ako podozrivé z účelového zbavenia sa nepohodlných príslušníkov NBÚ, účelových postavení mimo služby a vytvorenia vopred dohodnutej nepravdivej správy SIS.
Obvinenie sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť a mariť vyšetrovanie najmä korupčných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby obvinili zo zneužívania právomoci verejného činiteľa z pomsty.
Opzičná strana Smer-SSD vníma uvedenú policajnú akciu ako policajný prevrat a prevrat v bezpečnostných zložkách. Na mediálnom brífingu v Prešove to povedal predseda strany Robert Fico. Oznámil, že Smer inicioval zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR.
„Je nemožné, aby podriadené zložky v demokratickom štáte takýmto spôsobom zaútočili na svoje nadriadené zložky, a navyše na zložky, ktoré zo zákona zaisťujú bezpečnosť a dodržiavanie ľudských práv.
Samozrejme, v prípade NBÚ majú aj garantovať, že na úradoch budú pracovať len ľudia, ktorí sú čistí z pohľadu aj svojich majetkových pomerov a akýchkoľvek vzťahov k nejakým iným cudzím mocnostiam, alebo že nie sú závislí od iných súkromných osôb,“ uviedol Fico.
Tento prevrat podľa neho nemôže skončiť len vyvodením politickej zodpovednosti voči tým, ktorí to celé zorganizovali a zrealizovali. „Tu je podozrenie zo spáchania najzávažnejších zločinov proti republike, proti štátnemu zriadeniu a základom Slovenskej republiky, preto bude musieť prísť na rad aj trestnoprávna zodpovednosť voči aktérom tohto prevratu,“ vyhlásil šéf Smeru.
Hovoril tiež o snahe likvidovať politickú opozíciu. Vidí za tým skupinu v orgánoch činných v trestnom konaní, ktorá podľa neho manipulovala aj viaceré kauzy. „O tom, čo sa dnes ráno udialo a čo sa deje, musela byť informovaná prezidentka, predseda vlády, minister vnútra v demisii Ľudovít Ódor.
Samozrejme, toto sa dalo robiť, keďže to hovorí presne trestný poriadok, len so súhlasom Úradu špeciálnej prokuratúry a myslím si, že v tomto prípade si dozor nad celou vecou zobral priamo Daniel Lipšic, lebo mu ide takisto o krk, podobne ako ďalším,“ pokračoval Fico.
Riaditeľ NBÚ má právomoc, dokonca aj povinnosť manažovať personálne zdroje. Uviedol to predseda parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ Martin Beluský z ĽSNS. Za nehorázne preto považuje obvinenie šéfa NBÚ Romana Konečného v súvislosti s údajným účelovým zbavovaním sa zamestnancov a nepohodlných príslušníkov úradu.
„Každý vyhodený zamestnanec akéhokoľvek úradu alebo inej organizácie má možnosť odvolať sa na príslušný súd alebo v prípade NBÚ dokonca na náš kontrolný výbor. Náš kontrolný výbor sa v minulosti zaoberal dvomi sťažnosťami bývalých príslušníkov NBÚ a nijaké porušenie zo strany riaditeľa neboli zistené,“ skonštatoval.
Beluský sa s Konečným v súvislosti s jeho obvinením telefonicky spojil. „Je plne k dispozícii, o svojom obvinení sa dozvedel iba z médií a sám sa skontaktoval s príslušníkmi NAKA,“ dodal. Poslanec avizuje, že vec bude podrobne sledovať.
Opozičný Hlas-SD podporí konanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR v súvislosti s kauzou Rozuzlenie a štvrtkovým zásahom NAKA, ktorý inicioval Smer-SSD. Vyhlásil to predseda strany Peter Pellegrini na mediálnom brífingu v Nitre.
„Namiesto skutočného vysvetlenia tohto závažného počinu, ktorý si dovolila spraviť polícia voči ostatným bezpečnostným zložkám štátu, nevysvetlil nič. Nedal nám nijakú odpoveď na otázku, prečo sa polícia rozhodla zasiahnuť proti všetkým, ktorí jej spôsoby spochybňujú, a prečo tak urobila šesť týždňov pred voľbami,“ zdôraznil Pellegrini.
Zatýkanie najvyšších predstaviteľov bezpečnostných zložiek je podľa neho neprípustnou snahou polície ovplyvňovať pred voľbami voličov. „Nech si Štefan Hamran vyzlečie uniformu a oblečie si politické tričko. Za výčiny polície nesie zodpovednosť prezidentka, premiér, špeciálny prokurátor a skutočné vedenie ministerstva vnútra, teda súčasný policajný prezident,“ dodal líder Hlasu-SD.
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár informoval, že mimoriadna schôdza, na ktorej chce opozícia docieliť odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana, sa bude konať v pondelok 21. augusta.
Prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti so zásahom NAKA v bezpečnostných zložkách štátu požiadala premiéra Ľudovíta Ódora, aby zvolal Bezpečnostnú radu SR. Prezidentkin hovorca Martin Strižinec uviedol, že hlava štátu očakáva, že polícia spolu s dozorujúcim prokurátorom v medziach zákona veľmi rýchlo vysvetlia verejnosti okolnosti prípadu a svoj postup.