Úvod ZO ZAHRANIČIA Väčšina Nemcov nesúhlasí s plánovaným zákazom olejových a plynových kotlov 

Väčšina Nemcov nesúhlasí s plánovaným zákazom olejových a plynových kotlov 

Foto: archív

Dvaja z troch obyvateľov Nemecka si myslia, že plánované opatrenia na prechod k ekologickejším technológiám vykurovania budov im prinesú neprimeranú finančnú záťaž. V prieskume pre televíznu stanicu ARD vyjadrilo nesúhlas so zamýšľaným krokom 67 percent respondentov. Ďalších 28 percent túto obavu nemá.

Prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť Infratest Dimap, ďalej ukázal, že vládny plán zakázať v blízkom čase metódy vykurovania škodiace klíme považuje za nesprávny 49 percent obyvateľov. Opačný názor vyjadrilo 45 percent respondentov.

Návrh reformy energetického zákona stanovuje, že od začiatku roka 2024 by mali prakticky všetky nové vykurovacie systémy v budovách čerpať 65 percent energie z obnoviteľných zdrojov. V praxi by to znamenalo zákaz inštalácie nových kotlov na olej a plyn.

Predkladateľ zákona, minister hospodárstva Robert Habeck zo strany Zelených tvrdí, že vláda zohľadní sociálne aspekty a transformáciu bude sprevádzať balík finančnej podpory v hodnote niekoľkých miliárd eur. V rámci trojčlennej vládnej koalície proti plánu ostro vystupuje liberálna strana FDP.