Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán: Erdoganovým protikandidátom vo voľbách bol Soros

Orbán: Erdoganovým protikandidátom vo voľbách bol Soros

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Keby v tureckých prezidentských voľbách nebol znovuzvolený Recep Tayyip Erdogan, Európa by čelila vlne utečencov. Vyhlásil to maďarský premiér Viktor Orbán v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió.

„Je obrovskou úľavou, že Erdogan vyhral. Nielenže som mu fandil, ale som sa aj modlil, aby vyhral voľby,“ povedal Orbán. Dodal, že by bolo tragédiou, keby nevyhral turecké prezidentské voľby. „Erdoganov protikandidát vo voľbách bol americký finančník George Soros, rovnako ako v Maďarsku. Aj u nás bolo potrebné poraziť Sorosa, nie ľavicu.

Keby Erdogan nevyhral, boli by na nás pustili utečencov, takže Turecko je pre nás kľúčovou krajinou,“ zdôraznil maďarský premiér. Maďarsko musí vždy pozorne vnímať najmä Rusko, Nemecko a Turecko, zdôraznil Orbán.

Zároveň vyjadril ľútosť nad tým, že maďarsko-nemecké vzťahy sú momentálne najkritickejšie. Vyhlásil tiež, že Maďarsko nie je vo vojne s Ruskom, a kým bude vládnuť jeho vláda, tak ani nebude, a to „ani morálne“.

K uzneseniu Európskeho parlamentu, ktorý vyjadril vážne obavy nad vývojom v Maďarsku vzhľadom na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024, Orbán poznamenal, že sa tým vôbec netreba zaoberať. „Europarlament nemá s rotujúcim predsedníctvom v EÚ nič spoločné. Takéto uznesenie mohol schváliť aj parlament Eskimákov,“ povedal Orbán.