Úvod ZO ZAHRANIČIA Väčšina Nemcov si myslí, že Scholz bude vládnuť len jedno volebné obdobie

Väčšina Nemcov si myslí, že Scholz bude vládnuť len jedno volebné obdobie

Angela Merkelová a Olaf Scholz. (Foto: archív)

Takmer dve tretiny Nemcov si myslia, že nový kancelár Olaf Scholz bude vládnuť len jedno štvorročné funkčné obdobie. Jeho druhé funkčné obdobie očakáva len 16 percent ľudí. Len 1,3 percenta verí, že Scholz zostane v úrade kancelára tak dlho ako jeho predchodkyňa Angela Merkelová, čiže 16 rokov.

Okrem toho iba 22 percent opýtaných verí, že nová vláda splní svoj sľub a prinesie výrazné zmeny. Podľa 16 percent opýtaných nenastanú nijaké zmeny. Až dvadsať percent respondentov je presvedčených, že sa nová koaličná vláda rozpadne ešte pred nasledujúcimi voľbami do Spolkového snemu.

Olaf Scholz viackrát zdôraznil, že tzv. semaforovú vládu SPD, FDP a Zelených považuje za dlhodobý projekt. Táto koalícia nastupuje, „aby priateľsky spolupracovala a aby bola znovuzvolená“, povedal na zjazde SPD, kde delegáti strany podpísali koaličnú zmluvu.

S prácou predchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej je spokojných 55 percent opýtaných. Nespokojných je len 38 percent ľudí. Po jej odchode sa na čelo nemeckej vlády po prvý raz od roku 2005 postavil kancelár z radov sociálnych demokratov.