Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden varoval Putina pred zhromažďovaním ruských vojsk na ruskom území

Biden varoval Putina pred zhromažďovaním ruských vojsk na ruskom území

Fotomontáž: archív

Virtuálny samit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského náprotivku Vladimira Putina sa skončil. Rokovanie malo trvať dve hodiny. Biden po skončení rozhovoru s Putinom ešte telefonoval s najvyššími predstaviteľmi Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska. Oznámil to Biely dom.

Telefonát mal nadväzovať na podobný pondelkový telefonát medzi Bidenom a európskymi lídrami.“ Lídri sa dohodli, že zostanú v úzkom kontakte v súvislosti s koordinovaným a komplexným prístupom ohľadom odpovede na zhromažďovanie ruských vojsk pri hraniciach Ukrajiny,“ uviedol Biely dom.

Biden mal varovať ruského prezidenta Putina pred vážnymi ekonomickými sankciami v prípade ruskej invázie na Ukrajinu, uviedol Biely dom vo vyhlásení zverejnenom na svojej internetovej stránke.

Vo vyhlásení Bieleho domu sa uvádza, že Biden hovoril o hlbokom znepokojení USA nad sústreďovaním ruskej armády na jej vlastnom území blízko hraníc s Ukrajinou, pričom dal najavo, že USA a jeho západoeurópski spojenci budú na prípadnú vojenskú eskaláciu reagovať silnými ekonomickými sankciami a ďalšími opatreniami.

Okrem Ukrajiny prezidenti počas virtuálneho samitu hovorili aj o rusko-amerických vzťahoch a s nimi súvisiacich problémoch, ako aj o strategickej stabilite, kybernetických útokoch v súvislosti so softvérom ransomware a o Iráne a spolupráci pri riešení regionálnych otázok, uvádza Biely dom.

Putin nedávno vyzval NATO na zastavenie svojho rozširovania smerom na východ a zároveň alianciu požiadal o právne záväzné bezpečnostné záruky. Spojené štáty medzitým obvinili Rusko z posilňovania vojenskej prítomnosti v blízkosti hraníc s Ukrajinou, čo zo strany Kyjeva vyvolalo obavy z možnej ruskej invázie.

Rokovanie lídrov Ruska a USA bolo v poradí piatym rozhovorom oboch prezidentov, odkedy sa Biden ujal svojej funkcie. Putin s Bidenom predtým spoločne rokovali na júnovom samite v Ženeve a niekoľkokrát spolu tiež telefonovali.