Úvod Z DOMOVA Vaľová sa nebude uchádzať o kreslo primátorky Humenného. Bude však kandidovať do...

Vaľová sa nebude uchádzať o kreslo primátorky Humenného. Bude však kandidovať do mestského zastupiteľstva a VÚC

Jana Vaľová. (Foto: Jana Birošová)

Dlhoročná poslankyňa Národnej rady SR za Smer-SD a dvojnásobná primátorka Humenného Jana Vaľová v tohtoročných komunálnych voľbách nebude kandidovať na čelo tohto východoslovenského mesta.

“Nebudem sa uchádzať o primátorské kreslo, aj keď to možno ľudia očakávali. Nikdy som však nepovedala, že mám takúto ambíciu. Smer-SD ako jediná ľavicová strana nominuje vlastného kandidáta Stanislava Onderišina,” uviedla pre portál napalete.sk Vaľová. Ako však dodala, rozhodla sa kandidovať za poslankyňu mestského zastupiteľstva v Humennom a do vyššieho územného celku.

“Máme mestských poslancov, o ktorých nie je nič počuť a nie je po nich nič vidieť, sú neaktívni a vágni, tak ako súčasný primátor mesta Humenné. Mnohí sa má pýtajú, či z týchto pozícií môžem niečo ovplyvniť. Určite áno.

Ak sa poslanci spoja a budú dávať mestu či VÚC návrhy a úlohy, a tie budú schválené, musí ich primátor alebo župan splniť. Ak majú záujem niečo presadiť, a neschvália to poslanci, nemôže to urobiť,” pokračovala Vaľová.

Pripomenula, že v čase, keď bola primátorkou, sa v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom v meste opravila knižnica, zrekonštruoval sa Humenský kaštieľ, vynovili cesty. “Teraz je Humenné kdesi na okraji záujmu VÚC, a to práve preto, že sú tam poslanci, čo nemajú autoritu, nevedia pospájať ľudí a presadzovať návrhy,” poznamenala.

Súčinnosť medzi zástupcami mesta a VÚC je podľa nej dôležitá. “Ak bude za primátora zvolený pán Onderišin, určite budem minimálne jeho poradkyňou a jeho ‘svedomím’. Z postu poslankyne budem poukazovať na problémy a budem navrhovať dobré riešenia pre Humenné.

Mesto teraz potrebuje stabilitu, rozhodnosť jeho vedenia a sociálne istoty, pretože ideme do ťažkého obdobia pre občanov. Ľudia potrebujú mať oporu na mestskom úrade, aby cítili, že sa má za nich kto postaviť, že má kto tlmočiť a presadzovať ich myšlienky a požiadavky – či už v parlamente, v samosprávnom kraji a, samozrejme, najmä na mestskej pôde,” uzavrela Vaľová.