Úvod ZO ZAHRANIČIA Na Ukrajine začala vznikať protiruská enkláva, povedal Putin v Kaliningrade 

Na Ukrajine začala vznikať protiruská enkláva, povedal Putin v Kaliningrade 

Vladimir Putin so študentmi v Kaliningrade. (Foto: archív)

Na Ukrajine začala vznikať protiruská enkláva, ktorá ohrozuje Rusko. Vyhlásil to šéf Kremľa Vladimir Putin počas návštevy ruskej exklávy Kaliningrad. V rámci návštevy Kaliningradskej oblasti sa Putin pri príležitosti začiatku školského roka stretol so žiakmi jednej zo škôl a odpovedal na ich otázky. Tie sa týkali rôznych oblastí od objavovania vesmíru až po vojenskú operáciu na Ukrajine.

Misiou ruských vojakov na Ukrajine je podľa Putina zastaviť vojnu medzi Kyjevom a separatistickými oblasťami na východe Ukrajiny. „Samozrejme je ich misiou aj ochrániť samotné Rusko, pretože na území súčasnej Ukrajiny začali vytvárať protiruskú enklávu, ktorá ohrozuje našu krajinu,“ povedal Putin žiakom.

K Putinovej návšteve Kaliningradskej oblasti prišlo v čase zvýšeného napätia medzi Ruskom a západnými krajinami, ktoré vyvolala vojna na Ukrajine. Oblasť pritom nehraniční s Ruskom, ale je vtesnaná medzi dve krajiny NATO, Litvu a Poľsko, ktoré obe v konflikte podporujú Ukrajinu.

Červená armáda dobyla Kaliningrad, ktorý bol dovtedy súčasťou nemeckého územia, ku koncu 2. svetovej vojny. Územie Kaliningradskej oblasti bolo oddelené od zvyšku Ruska po tom, čo Litva po rozpade Sovietskeho zväzu nadobudla nezávislosť. Rusko v auguste rozmiestnilo v Kaliningrade tri bojové stíhačky vyzbrojené hypersonickými strelami.