Úvod Z DOMOVA Vargová: Rozsudok Súdneho dvora v kauze migračných kvót je poburujúci

Vargová: Rozsudok Súdneho dvora v kauze migračných kvót je poburujúci

Foto: archív

Verdikt Súdneho dvora EÚ (ECJ) v Luxemburgu, podľa ktorého Poľsko, Maďarsko a Česká republika porušili legislatívu Európskej únie, keď počas migračnej krízy v roku 2015 odmietli na základe tzv. migračných kvót prijať utečencov, je diskriminačný a poburujúci. Vyhlásila to maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová.

„Maďarsko aj naďalej odmieta migračné kvóty,“ cituje agentúra MTI vyhlásenie šéfky rezortu justície, podľa ktorej vývoj udalostí potvrdil správnosť maďarského postoja. Za poburujúcu označila aj skutočnosť, že rozhodnutie o rozdelení utečencov podľa kvót z roku 2015 nevykonala bezo zvyšku prakticky ani jedna členská krajina EÚ.

„Európska komisia (EK) postupovala evidentne diskriminačne, keď začala právne konanie výhradne v prípade Poľska, Maďarska a Česka, a navyše toto konanie stratilo zmysel, pretože rozhodnutie o kvótach bolo platné iba do jesene roku 2017,“ zdôraznila Vargová.

Sudcovia vo verdikte uviedli, že trojica štátov nemala právo odmietnuť nariadenia EÚ týkajúce sa prerozdeľovania približne 160.000 utečencov z Grécka a Talianska s argumentom, že chránia svoju vnútornú bezpečnosť.

Ministri vnútra členských štátov EÚ v septembri 2015 napriek protestom krajín strednej a východnej Európy schválili systém prerozdeľovania uchádzačov o azyl zo spomínaných krajín. Napriek tomu, že ECJ neskôr príslušné rozhodnutie potvrdil, Poľsko, Maďarsko a Česko sa ním odmietli riadiť.

Trojicu krajín Vyšehradskej štvorky zažalovala EK s cieľom zaistiť dodržiavanie práva EÚ. Právnici troch žalovaných štátov podľa portálu Novinky.cz tvrdia, že verdikt nebude mať praktický význam, lebo prerozdeľovanie utečencov podľa povinných kvót sa už skončilo a rozsudok teda nemôže na veci nič zmeniť.