Úvod Video Veci verejné: Matovičova lož so Sputnikom

Veci verejné: Matovičova lož so Sputnikom

Slovensko je v pandemickom rozvrate. Počet nakazených veľmi infekčným britským variantom koronavírusu láme rekordy, v počte úmrtí na 100-tisíc občanov sme dosiahli nelichotivé svetové prvenstvo, počet nakazených napriek mnohotýždennému lockdownu neklesá. V tejto situácii je jasné, že niečo treba robiť.

Na prekrytie fatálnych zlyhaní vlády sa s občanmi hrá nečistá hra z viacerých strán. Prvú partiu s ruskou vakcínou Sputnik V rozohral sám premiér Igor Matovič. Uvedomujúc si svoj neúspech na všetkých frontoch, pokúsil sa vylepšiť si svoje veľmi pošramotené meno insitnou anketou, v ktorej sa pýtal občanov, čo si myslia o objednaní ruskej vakcíny.

Cieľ bol jasný: zabrzdiť raketový pád svojich preferencií a zaloviť vo vodách opozičných strán, ktoré, na rozdiel od koalície, zväčša nie sú rusofóbne. Na to, aby odviedol pozornosť od tristnej reality, potreboval nejakého užitočného idiota, ktorý mu na jeho hru skočí. No a tým povestným užitočným idiotom sa stala „pyšná princezná“ Veronika Remišová.

Tá svoju politickú genetiku nezaprie. Pravá ruka Andreja Kisku, ktorého najväčším snom bolo dotiahnuť základne NATO na územie Slovenska, či priamo do Popradu, nesklamala. Samozrejme, odmietnutie ruskej vakcíny takto priamočiaro a hrubozrnne sa aj s ohľadom na pandemickú situáciu nehodí, preto treba prísť s nejakou prijateľnou legendou.

Tou sa stala skutočnosť, že ruská vakcína Sputnik V dodnes nie je zaregistrovaná Európskou agentúrou pre lieky. Zo svojej roly vyskočila len vtedy, keď konštatovala, že ak by sme pripustili očkovanie ruskou vakcínou, znamenalo by to, že robíme pokusy na ľuďoch.

Vráťme sa však k megafarizejstvu premiéra Matoviča. Počas rokovania vlády zohral „majstrovskú“ hereckú etudu. Pre tlačovku prerušil rokovanie vlády a pri dokonale zahranom sklamaní a pobúrení oznámil, že Slovensko ruskú vakcínu nekúpi, lebo tento nákup vetovala najmenšia a najslabšia koaličná strana Za ľudí.

Pre menej kritických ľudí krásne zohraté divadielko: Igor Matovič je ten dobrý, čo sa bije za ľudí a podlí rusofóbni partneri jeho bohumilé úsilie stopnú. Aká je však realita? Tak predovšetkým, že nijaké právo veta nemôže prípadný nákup ruskej vakcíny ohroziť.