Veci verejné: Pellegrini v Bielom dome, súd s ĽSNS a nové strany

Návšteva premiéra Pellegriniho v Bielom dome. O čo išlo? O 1,8-miliardový kontrakt pre Lockheed Martin, nákup stíhačiek F-16 a o urýchlené navýšenie nášho obranného rozpočtu na dve percentá HDP. A, samozrejme, o to, aby sa z toho vzišlo čo najviac nákupov pre americké zbrojárske firmy. Z tejto návštevy sa tak môžu tešiť naši jastrabi Jaroslav Naď, Róbert Ondrejcsák a prípadne Martin Klus.

Verdikt Najvyššieho súdu SR o tom, že ĽSNS nakoniec nerozpustia. Politických oponentov treba porážať vo voľbách, nie administratívne zakazovať. Už návrh obžaloby bol absolútne mimo a argumenty podobne. Navyše, zákazom ĽSNS by sa popularita kotlebovcov ešte väčšmi zvýšila.

Čo možno očakávať od nových strán, ktoré chcú osloviť tradičného konzervatívneho a sociálne orientovaného voliča? Podchytí Národná koalícia Harabinových voličov? Dokáže Štefan Kuffa osloviť aspoň tridsaťtisíc voličov, ktorí prestali veriť KDH či matovičovcom? Pomôže mu meno brata, charizmatického kňaza Mariána Kuffu?

A čo Branislav Škripek a Anna Záborská? Budú alternatívou? Koľko z vyše štyridsaťtisíc osobných preferencií dokáže udržať Záborská? Bude ich účinkovanie znamenať umieračik pre KDH? Odpoveď  naznačia voľby do Európskeho parlamentu.