Úvod Video Veci verejné: Zhodnotenie protivládnych protestov

Veci verejné: Zhodnotenie protivládnych protestov

Táto vláda sa veľmi obávala protestov. Tlačovka Romana Mikulca a profesora Vladimíra Krčméryho mala jediný cieľ: zastrašiť. Veľmi sa báli, ale aj tak im to nepomohlo. Nakoniec na protesty prišlo podľa policajných odhadov vyše 20-tisic ľudí, a to napriek vyhrážkam brachiálnej moci. Čelní predstavitelia súčasného režimu sú zjavne v koncoch.

Igor Matovič demonštrantov nazval mafiánmi a fašistami, Jaroslav Naď dokonca opicami a psychopatmi. Ich zúfalstvo prekročilo všetky rozumné medze a robia tak chybu za chybou. Mimochodom, hrubo nadávali aj svojim bývalým voličom. Protestovalo totiž aj množstvo pôvodných voličov OĽaNO, ktorí dnes trpko ľutujú túto voľbu.

Každopádne, Matovičovi sa podarilo nepredstaviteľné: spojiť tri za normálnych okolností politicky protichodné skupiny občanov. Na mítingu vystúpil s prejavom Jozef Hrdlička, predseda KSS, jeho stranícky kolega Jalal Suleiman, Ján Čarnogurský starší ako bývalý disident, a teda človek, ktorý v novembri 1989 bojoval proti vláde jednej strany. Takisto Marian Kotleba a Milan Mazurek.

Spor Matovič – Sulík prekročil už všetky hranice. Matovič dal Sulíkovi úlohu, ktorú však nesplnil. Jeho protiepidemiologický plán má podľa Matoviča venovať Mongolsku. Neexistuje taká podlosť a špinavosť, akú by Matovič nepoužil proti svojmu koaličnému partnerovi. Prečo Sulík to mlčky toleruje? Vie, že čas pracuje preňho. Je len otázkou času, keď Matovič stratí v rámci koalície väčšinu.

Referendum viesť k novým voľbám zrejme nebude. Ale vyvolanie referenda dostane koalíciu pod obrovský tlak. A pod tlakom budú robiť ďalšie chyby. Matovič verejne prisľúbil, až ak Pellegrini získa v ankete o predčasných voľbých viac hlasov, ako získala koalícia vo voľbách, bude súhlasiť s predčasnými voľbami. Takmer isto to síce poprie, ale tým len znova potvrdí, že je neskutočný pokrytec.