Úvod ZO ZAHRANIČIA Vedci dokázali, že imunita po prekonaní COVID-19 je o čosi silnejšia, ako...

Vedci dokázali, že imunita po prekonaní COVID-19 je o čosi silnejšia, ako po vakcíne

Foto: Michaela Kolimárová

Svet sa zameriava v boji s koronavírusom na vakcináciu, ale ako dokazujú zistenia českých vedcov, imunita človeka, ktorý prekonal COVID-19 je o niečo silnejšia, ako po vakcíne.

Kto si myslí, že po vakcinácii nemôže ochorieť na covid, sa mýli. Vedci v Česku zistili, že to tak nie je rovnako ako u tých, ktorí už koronavírus prekonali. Aj oni ho totiž môžu dostať opäť, informuje portál novinky.cz.

Tím z Centra bunkového a tkanivového inžinierstva v nemocnici U svätej Anny v Brne, ktorý vedie výskumníčka Irena Koutná tiež zistil, že imunita ľudí prekonavších covid je o čosi silnejšia, ako u tých, ktorí boli proti nemu zaočkovaní.

Napriek tomu má byť vstupenkou do „normálneho života“ len očkovanie prípadne negatívny test. O tom, že by sa preukazovala hladina protilátok či bunková imunita, sa zatiaľ neuvažuje, hoci je to možno najpresnejší ukazovateľ infekčnosti človeka.

„Vidíme, že ľudia, ktorí chorobu prekonali, majú na úrovni bunkovej imunity určite lepšiu odozvu ako zaočkovaní. Nehovoríme, že zaočkovaní ju majú zlú, ale keď si to rozdelíte na nejaké hodnoty, pohybujú sa skôr v spodnej tretine tých, čo chorobu prekonali,“ skonštatovala Koutná, ktorej tím priebežne sleduje vývoj bunkovej imunity u očkovaných aj tých, čo už covid prekonali.

Podľa šéfky vedeckého tímu dáta z konca marca ukázali, že asi u 20 percent očkovaných sa po prvej dávke neobjavila nijaká pamäťová stopa, ale poznateľná bola až po podaní druhej dávky. V Česku prekonalo COVID-19 od začiatku epidémie najmenej 1,6 milióna ľudí a viac ako polovica z nich ochorela len za posledné štyri mesiace.

Skutočný počet však asi bude oveľa vyšší, ako uvádzajú oficiálne štatistiky ministerstva zdravotníctva, pretože nie každý chorý sa dal testovať. Prvú dávku vakcíny už v Česku dostalo viac ako 3,1 milióna záujemcov, kompletne zaočkovaných je vyše milióna ľudí.

Zaujímavé je aj to, že u oboch skupín by sa mali vytvoriť protilátky, ktoré však časom slabnú, ba v niektorých prípadoch sa nemusia objaviť vôbec. „Ukazuje sa, že po troch mesiacoch sú protilátky vo väčšine prípadov nemerateľné.

Foto: archív

To ale neznamená, že ľudia nemajú pamäťové bunky, ktoré ich môžu ochrániť,“ dodala Koutná, podľa ktorej práve tieto bunky by mali v tele zabezpečiť dlhodobejšiu ochranu. Oficiálne sa predpokladá, že ochrana po prekonaní ochorenia COVID-19 trvá deväťdesiat dní.

U niekoho to ale môže byť menej, u iného však oveľa dlhšie. Podľa vedcov dostupné údaje ukazujú, že môže vydržať aj dlhšie ako rok. „Vieme, že po prekonaní choroby nás to bude chrániť zhruba rok, ale po roku či roku a pol sa niekedy nevytvorí príliš silná pamäťová stopa, takže to slabne,“ vysvetľuje šéfka výskumníkov.

Podľa nej protilátky má zmysel merať dva až tri týždne po prekonaní choroby alebo skončenom očkovaní. „U niektorých pacientov sledujeme rýchly pokles protilátok z mesiaca na mesiac, u iných sa drží rovnaká hladina protilátok niekoľko mesiacov,“ uviedla Anabela Čížková z laboratória Synlab.

Z pilotných dát Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky vyplýva, že po druhej dávke vakcíny sa v Česku zatiaľ nakazilo 2993 plne očkovaných ľudí. Z nich 1414 ochorelo aj po dvoch týždňoch po očkovaní, teda v čase, keď už mala vakcína plne pôsobiť. Ťažký priebeh malo 127 z nich.