Úvod Z DOMOVA Proti Matovičovmu návrhu zvýšiť DPH na 25 percent sa stavia koalícia aj...

Proti Matovičovmu návrhu zvýšiť DPH na 25 percent sa stavia koalícia aj opozícia

Igor Matovič. (Foto: archív)

Matovičovi sa rúca plán o zvýšení dane z pridanej hodnoty (DPH) na 25 percent, píše portál aktuality.sk. Dodáva, že so zvýšením nesúhlasí ani strana Za ľudí. Od zvýšenia DPH na 25 percent si expremiér sľubuje väčšiu štátnu podporu na nezaopatrené dieťa a s tým by sa mala podľa neho zvýšiť pôrodnosť, a teda aj dôchodky pre ďalšie generácie.

Ako uviedol Denník N, výška podpory by sa tak mohla dvihnúť na približne 200 eur. „Taký návrh v koalícii nebol. Nepodporíme ho,“ povedala v diskusnej relácii v TA3 Veronika Remišová, predsedníčka koaličnej strany Za ľudí.

Matovičov nápad sa nepáči ani koaličnej SaS. „Masívne zvýšenie DPH považujeme za úlet – nevyzretý, nepremyslený a nereálny,” reagoval po zverejnení prvých detailov šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Ako zareaguje hnutie Sme rodina zatiaľ nie je jasné. Ministerstvá financií, ktoré riadi Matovič, a rezort práce, ktorému šéfuje Milan Krajniak zo Sme rodina, vraj už dlhodobo rokujú o zmene prorodinnej politike a na mnohých návrhoch sa aj zhodujú.

Zvyšovanie DPH odmietajú aj opozičné parlamentné strany Smer-SD a Hlas-SD. „Ani jeden poslanec Smeru-SD nikdy nezdvihne ruku za zvyšovanie daní,“ vyhlásil šéf Smeru Robert Fico.