Úvod Politika Venezuelská vláda zakázala Guaidóovi na 15 rokov vykonávať verejnú funkciu

Venezuelská vláda zakázala Guaidóovi na 15 rokov vykonávať verejnú funkciu

Juan Guaidó. (Foto: archív)

Venezuelská vláda zakázala opozičnému lídrovi Juanovi Guaidóovi vykonávať verejnú funkciu najbližších 15 rokov. Informovala o tom agentúra AP. O zákaze pre Guaidóa, ktorý je predsedom opozíciou kontrolovaného Národného zhromaždenia a v januári sa vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny, rozhodol Najvyšší kontrolný úrad Venezuely.

Guaidó podľa šéfa úradu Elvisa Amorosa uskutočnil 91 ciest do zahraničia bez povolenia. Ďalej vykonával verejné úlohy, ktoré mu neprináležia a spolu so zahraničnými vládami uskutočnil kroky škodiace venezuelskému ľudu. Ďalším dôvodom zákazu vykonávať verejné funkcie sú nezrovnalosti vo finančných záznamoch Guaidóa.

Ten podľa agentúry AFP spomínané obvinenia odmietol a avizoval, že opozičné protesty proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi budú pokračovať. Ešte predtým Moskva oznámila, že ruskí vojaci zostanú vo Venezuele „tak dlho, ako bude treba“. Reagovala tým na výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby Rusko stiahlo svojich vojakov z latinskoamerickej krajiny, postihnutej sociálnou a hospodárskou krízou.

Trump vo výzve tiež upozornil, že pokiaľ ide o následné kroky Spojených štátov, otvorené sú „všetky možnosti“. Dve lietadlá ruských vzdušných síl pristáli v sobotu 23. marca vo venezuelskom hlavnom meste Caracas a na ich palubách sa nachádzalo takmer 100 ruských vojakov, napísali už skôr mieste médiá.