Úvod Veda & Tech Do vesmíru vyletela raketa s motorom z 3D tlačiarne

Do vesmíru vyletela raketa s motorom z 3D tlačiarne

Foto: archív

Zo súkromného kozmodrómu na novozélandskom polostrove Mahia odštartovala raketa Electron. Na obežnú dráhu vyniesla tri malé komerčné satelity – cubesat Dove Pioneer, ktorý má zabezpečovať snímky Zeme, a dva cubesaty Lemur-2, určené na sledovanie počasia a lodí. Dvojstupňová raketa spoločnosti Rocket Lab sa dostala do kozmu za 8 minút a 31 sekúnd.

Rocket Lab je jedna z mála firiem na svete, ktoré zvládli vývoj svojej rakety vlastnými prostriedkami od samého začiatku, a to za menej ako štyri roky. Raketa Electron má vynášať malé družice a podobný náklad s hmotnosťou do 225 kilogramov na rôzne nízke obežné dráhy za lákavú cenu. Štart jednej rakety totiž vychádza len na 4,9 milióna dolárov.

V súčasnosti už spoločnosť pracuje na ďalších piatich raketách. Jej predstavitelia rátajú s tým, že by neskôr mohli pripravovať až jeden štart týždenne. K väčšej intenzite vypúšťania komerčných družíc by mala prispieť nová súkromná raketa Electron. Je dvojstupňová a trup i nádrže sú zhotovené z uhlíkových kompozitných materiálov, takže konštrukcia je ľahká a pritom dostatočne pevná.

Jej celková výška je 17 metrov a priemer 1,2 metra. Hmotnosť s nádržami plnými paliva je 11 650 kilogramov. Pohonnú látku tvorí vysoko rafinovaná forma petroleja RP-1 a kvapalný kyslík. Na výrobu niektorých súčastí motora sa použila 3D tlačiareň, pričom ich vytlačenie na jeden motor zaberie zhruba 24 hodín.

Novinkou je i používanie elektricky poháňaných čerpadiel paliva aj okysličovadla. Elektrickú energiu dodáva 16 lítiovo-polymérových batérií. Spoločnosť po prvý raz vyslala do vesmíru raketu z Nového Zélandu v máji 2017. Electron sa však vtedy na obežnú dráhu nedostala.