Úvod Politika Orbán a Salvini môžu ovládnuť Európsky parlament

Orbán a Salvini môžu ovládnuť Európsky parlament

Koláž: archív

“Blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu môžu viesť k tomu, že väčšinovú skupinu budú formovať euroskeptické, populistické a krajne pravicové strany. To však bude možné iba vtedy, ak sa tieto strany spoja,” napísal britský časopis Independent.

Podľa posledných oficiálnych odhadov tri pravicové euroskeptické skupiny Európa slobody a priamej demokracie (EFDD), Európski konzervatívci a reformisti (ECR) a Európa národov a slobody (ENF) by mohli spoločne obsadiť 184 miest v EP, čo je o 4 miesta viac, ako by mohla získať stredopravicová Európska ľudová strana, ktorá je najväčšou európskou politickou stranou.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini a maďarský premiér Viktor Orbán vyzvali euroskeptické, protiimigrantské a krajne pravicové strany, aby sa postavili do jednej osi a prevzali kontrolu nad inštitúciami Európskej únie. Independent však uvádza, že zjednotenie týchto strán je skomplikované rozpormi, ktoré medzi nimi existujú, a preto formovanie jednotnej osi je podľa niektorých odhadov zatiaľ nepravdepodobné.