Úvod ZO ZAHRANIČIA Viktor Orbán provokuje susedov historickou mapou Uhorska

Viktor Orbán provokuje susedov historickou mapou Uhorska

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Maďarský premiér podporil študentov, zúčastňujúcich sa na skúškach, pričom správu doplnil mapou bývalého maďarského územia spred konca 1. svetovej vojny. Toto historické územie zahŕňalo veľké časti súčasného Chorvátska, Srbska, Rumunska a Slovenska, ktoré Maďarsko stratilo v zmysle Trianonskej zmluvy z roku 1920 po páde spoločného rakúsko-uhorského štátu.

Krajina tak prišla približne o dve tretiny územia a niektorí občania dodnes považujú túto stratu za národnú tragédiu. Na Orbánov počin však reagovali vedúci predstavitelia dvoch susedných krajín.

Chorvátsky prezident Zoran Milanovič vyzval študentov, aby nezverejňovali nijaké staré mapy na sociálnych sieťach. „V našich archívoch je veľa historických kariet a máp, ktoré ukazujú našu vlasť oveľa väčšiu, ako je dnes,“ napísal Milanovič na sociálnej sieti.

„Nezverejňujte ich a nedávajte ich do svojho profilu – dnes nie sú relevantné alebo užitočné a čo je dôležitejšie, nekonečne rozčuľujú našich susedov. Chorvátsko je moderná európska krajina a národ. Poučte sa z histórie, ale pozerajte sa do budúcnosti,“ napísal ďalej Milanovič.

Chorvátsky minister zahraničných vecí Gordan Grlić Radman dodal, že vzťahy medzi Maďarskom a Chorvátskom sú vynikajúce, ale podobné územné nároky sú v EÚ nemysliteľné. Nie je to prvýkrát, čo Orbán zverejnil mapy „historického“ Maďarska, pričom chorvátsky premiér v decembri uviedol, že jeho vláda bude „o takýchto veciach rokovať s maďarskou stranou“.

Rumunský premiér Ludovic Orban zareagoval sarkasticky a pomohol si rumunským príslovím. Orbánovi na sociálnej sieti odpovedali aj stovky rumunských používateľov. Rumunsko zostáva domovom veľkej maďarskej komunity, ale jeho parlament odmietol iniciatívu za vyhlásenie maďarčiny v Transylvánii za oficiálny jazyk.

Toto rozhodnutie vyvolalo rozhnevanú reakciu Demokratickej únie Maďarov v Rumunsku (UDMR), ktorá je úzko prepojená so stranou Fidesz Viktora Orbána. „Žiadame iba o to, čo ústava umožňuje,“ uviedla UDMR na sociálnej sieti.

Foto: archív