Úvod Z DOMOVA Víťazom eurovolieb v SR je PS, na druhom a treťom mieste sú...

Víťazom eurovolieb v SR je PS, na druhom a treťom mieste sú Smer a Republika

Foto: archív

Víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku sa stalo Progresívne Slovensko (PS) (27,81 percenta), nasleduje strana Smer-SD (24,76 percenta), tretie je hnutie Republika (12,53 percenta).

Do europarlamentu sa dostali aj kandidáti za Hlas-SD (7,18 percenta) a KDH (7,14 percenta). Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na mediálnej konferencii.

Poslancami v Európskom parlamente za Slovenskú republiku sa stali za Progresívne Slovensko Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik, Lucia Yarová.

Za Smer-SSD mandáty získali Monika Beňová, Katarína Roth Neveďalová, Judita Laššáková, Erik Kaliňák a Ľuboš Blaha. Farby hnutia Republika budú na pôde europarlamentu reprezentovať Milan Uhrík a Milan Mazurek. Za KDH bude vykonávať mandát europoslankyne Miriam Lexmannová a za Hlas-SD Branislav Ondruš.

Do EP sa nedostali SaS (4,92 percenta), Demokrati (4,68 percenta), Maďarská aliancia (3,88 percenta), koalícia OĽaNO a Za ľudí (1,98 percenta) a SNS (1,90 percenta). Voliči si mohli vyberať z 23 politických subjektov, zvyšné strany získali pod jedno percento hlasov. Účasť v eurovoľbách dosiahla 34,38 percenta (1.505.176 voličov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní).

Pod celkový výsledok sa najviac podpísali voliči v Bratislavskom kraji, kde zaznamenali najvyššiu volebnú účasť – 44,53 percenta. Naopak, najnižšiu účasť zaznamenali v Košickom kraji, dosiahla tam 28,33 percenta.

„Z okresov bola najvyššia účasť v okrese Bratislave I, teda v bratislavskom Starom Meste (52,03 percenta), najnižšia v okrese Revúca (22,50 percenta),“ informoval na mediálnej konferencii predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Martin Nemky.

V rámci obcí zaznamenali najvyššiu volebnú účasť v obci Potok v okrese Ružomberok, kde dosiahla 90 percent. Najmenší podiel voličov prišiel hlasovať v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa, kde účasť dosiahla len 1,03 percenta.

V Trenčianskej Turnej v okrese Trenčín sa výsledky volieb najviac priblížili celoslovenským výsledkom. Viac prichádzali hlasovať voliči v mestách. „V mestách volilo 36,55 percenta voličov, v obciach 31,95 percenta,“ doplnil šéf ŠÚ SR.

Nemky tiež oznámil, že celkový čas sumarizácie trval šesť hodín a 40 minút. „Bol o vyše tri hodiny kratší ako pred piatimi rokmi,“ upozornil. Prvá zápisnica bola spracovaná v sobotu 17 minút po 22:00 h, posledná v nedeľu o 4:25 h, bolo to v okrsku v Palárikove, kde bolo predĺžené hlasovanie v dôsledku incidentu – nálezu s bielym práškom v prvých hodinách volieb.