Úvod Z DOMOVA Vláda investuje do boja so zdražovaním o stovky miliónov menej, ako plánuje...

Vláda investuje do boja so zdražovaním o stovky miliónov menej, ako plánuje minúť na ukrajinskú krízu

Foto: archív

Ako na mediálnom brífingu informoval premiér Eduard Heger, vláda chce na pomoc občanom so zdražovaním venovať tento rok 260 miliónov eur a na budúci rok približne miliardu eur. Je to menej, ako plánuje Slovensko vynaložiť na výdavky spojené s vojnou na Ukrajine.

Minister financií Igor Matovič nedávno avizoval, že dôsledky ukrajinského konfliktu môžu stáť SR až dve miliardy eur. Ako naznačil, na náklady štátu napríklad s prijatím utečencov z Ukrajiny, ich ubytovaním, poskytovaním zdravotnej starostlivosti či dávok v hmotnej núdzi nebude stačiť balík európskych peňazí.

„V rámci pomoci pre obyvateľov na boj s infláciou predstavujeme jednorazové aj systémové opatrenia. Ide o jednorazový prídavok na dieťa, uvedenie jednorazového príspevku pre skupiny ľudí najviac ohrozené infláciou. Taktiež zvyšujeme daňový bonus,“ vyhlásil predseda vlády.

Podľa slov ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka vláda považuje za najdôležitejšiu pomoc rodinám s deťmi. „Vyplatíme jednorazový príspevok vo výške 100 eur každej rodine, ktorá má nárok na prídavok na dieťa. Dokopy sa bude týkať 661.000 rodičov a 1,1 milióna detí,” povedal. Štát na to celkovo minie 83 miliónov eur.

Podľa ministra práce druhým typom pomoci je jednorazový príspevok domácnostiam v hmotnej núdzi vo výške 100 eur. „Je to najmä na pokrytie zvýšených nákladov na bývanie alebo na energie. Celkovo to bude 5,8 milióna eur. Tento príspevok môže byť vyplatený v súbehu s pomocou pre deti,“ doplnil.

Treťou skupinou, ktorej vláda pomáha sumou 100 eur, sú podľa Krajniaka seniori. „Máme viac ako 100.000 seniorov vo veku nad 62 rokov, ktorým nevznikol nárok na dôchodok. Celkovo na nich pôjde 10,2 milióna eur,“ oznámil.

Ohrozenou skupinou je podľa neho skupina 80.000 ľudí – opatrovateľov a osobných asistentov osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. „Im takisto bude patriť jednorazový príspevok 100 eur,“ poznamenal. Táto pomoc bude stáť štát osem miliónov eur.

Poslednou skupinou, ktorej vláda pomôže jednorazovým príspevkom 100 eur, sú náhradní rodičia. „Je ich približne 7500,“ informoval. Na túto sociálnu skupinu je určená pomoc vo výške 7,5 milióna eur. Jednorazová pomoc pre všetky ohrozené skupiny tak podľa Krajniaka dosiahne výšku 108 miliónov eur.

Na brífingu sa nezúčastnili zástupcovia koaličnej strany SaS. „Verím, že rokovania s SaS budú prebiehať ďalej. Verím zároveň, že rokovania dokončíme tak, aby sme opatrenia v parlamente schválili,” doplnil Heger.

Foto: archív