Úvod Z DOMOVA Lipšicovi prokurátori žiadajú pre Kaliňáka i Fica väzbu

Lipšicovi prokurátori žiadajú pre Kaliňáka i Fica väzbu

Robert Fico a Robert Kaliňák. (Foto: archív)

Polícia zadržala a obvinila bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Spolu s ním obvinila aj lídra opozičnej strany a bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica. Oboch chce stíhať väzobne.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pod vedením Daniela Lipšica podal na Špecializovaný trestný súd návrh na vzatie Kaliňáka do väzby. Generálny prokurátor Maroš Žilinka má na stole podnet na vyžiadanie návrhu na Ficovo väzobné stíhanie.

Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. „Prokurátor Špeciálnej prokuratúry podal 21. apríla návrh na vzatie do kolúznej väzby Roberta Kaliňáka,“ priblížil Sladan.

Kolúzna väzba sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených, či mariť vyšetrovanie. „Dnes, 21. apríla vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry spracoval podnet na podanie návrhu na vzatie obvineného Roberta Kaliňáka do väzby,“ informovala polícia na sociálnej sieti.

Vyšetrovateľ sa obáva, že by bývalý šéf rezortu vnútra Kaliňák mohol pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.

Ako ďalej informuje polícia, „ešte včera, 20. apríla, vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry poslal spisový materiál na spracovanie podnetu na vyžiadanie návrhu na väzobné stíhanie obvineného Roberta Fica.

Úrad špeciálnej prokuratúry doplnil, že prokurátor „podal dňa 21. apríla 2022 generálnemu prokurátorovi SR podnet na podanie žiadosti o vydanie súhlasu na vzatie poslanca Národnej rady SR do väzby“.

Fico s Kaliňákom sú obvinení, že spolu s Norbertom Bödörom založili zločineckú skupinu a v súvislosti s osobami vtedajšieho poslanca NR SR Igora Matoviča a prezidenta SR Andreja Kisku porušili daňové tajomstvo. Podľa uznesenia o obvinení si na vysoké posty v silových zložkách či niektorých štátnych inštitúciách dosádzali „svojich“ ľudí.

Igor Matovič. (Foto: archív)

Poslanci OĽaNO sa musia sami rozhodnúť, či budú hlasovať za prípadné väzobné stíhanie obvineného poslanca Roberta Fica. Na sociálnej sieti to napísal minister financií a predseda hnutia Igor Matovič s tým, že ich nebude motivovať nijakým smerom.

„Nemám krvavé oči. Nemám chuť na pomstychtivosť a využívať, že máme väčšinu v parlamente. Ak to budú orgány činné v trestnom konaní považovať za nevyhnutné, tak im asi treba pomôcť,“ povedal Matovič.

Šéf OĽaNO dúfa, že generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý má žiadosť na väzobné stíhanie Fica do Národnej rady SR podať, bude o veci rozhodovať v súlade so zákonom a verejným záujmom.