Úvod Z DOMOVA Vláda odobrila používanie vakcíny Sputnik V na Slovensku

Vláda odobrila používanie vakcíny Sputnik V na Slovensku

Foto: archív

Ministerstvo zdravotníctva má do 7. júna umožniť očkovanie neregistrovanou vakcínou Sputnik V. Šéfovi rezortu Vladimírovi Lengvarskému to dala za úlohu vláda. V súvislosti s očkovaním touto vakcínou má minister zdravotníctva vydať záväzné usmernenie.

To má zabezpečiť, že všetci občania, ktorým bola podaná vakcína Sputnik V, budú v prípade výskytu potenciálnych vedľajších účinkov okamžite lekárom manažovaní v súlade s odbornými odporúčaniami.

„Stále existuje nezanedbateľné množstvo občanov, ktorí deklarujú, že sa budú očkovať iba vakcínou Sputnik V,“ píše sa v schválenom materiáli. Z výsledkov laboratórnych testov, ktoré sa ukončili 16. apríla, vyplýva, že vo všetkých ukončených parametroch kontrolovaná vakcína vyhovela špecifikáciám dokumentácie výrobcu.

Dostupné sú údaje zo skúšok týkajúcich sa základných parametrov, ako sú vzhľad, čírosť a farba roztoku, počet viditeľných častíc, pH, využiteľný objem, sterilita, abnormálna toxicita a bakteriálne endotoxíny.

„Vyhovujúci výsledok v skúške špecifická aktivita potvrdil, že vakcína vyvoláva požadovanú imunitnú odpoveď. Vyhovujúca bola aj skúška na stanovenie celkového proteínu, zvyškového proteínu bunkových kultúr, identifikácie a špecifickej bezpečnosti,“ informuje materiál.

Šéf rezortu zdravotníctva sa v minulosti vyjadril, že by bol za európske riešenie, teda aby vakcína dostala povolenie od Európskej liekovej agentúry. Vníma však, že je aj skupina ľudí, ktorá preferuje iba túto vakcínu.

Cieľom rezortu zdravotníctva je zvýšiť percento zaočkovanosti. Problém, pre ktorý sa vakcína doteraz nevyužívala, bol najmä v nekompletnosti údajov z ruskej strany. O bezpečnosti vakcíny sa podľa ministra pochybovať nemusí. Slovensko si objednalo dva milióny vakcín Sputnik V.  Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

Ministri za SaS hlasovali za použitie vakcíny Sputnik. „Bol tu problém s tými vakcínami, je potrebné ho vyriešiť, preto sme súhlasili s tým, aby sa použili, samozrejme pre tých, ktorí sa pre ne dobrovoľne rozhodnú,“ uviedol minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík.

Ako dodal, je presvedčený, že sa zužitkuje kompletne všetkých 200.000 vakcín, ktoré sú k dispozícii. Vychádza zo zverejnených prieskumov a toho, že sa môžu použiť na aplikáciu oboch dávok.

Foto: archív

Podpredsedníčka vlády a ministerka pre investície Veronika Remišová uviedla, že pri hlasovaní sa zdržala. „Nie som za to, aby sme sa vakcinovali neregistrovanými vakcínami,“ zdôraznila.

Minister financií Igor Matovič, ktorý ešte v pozícii premiéra dal priviezť na Slovensko prvú várku ruských vakcín a kontrahoval objem dvoch miliónov dávok, nemá presnú predstavu, koľko ľudí na Slovensku sa nechá zaočkovať Sputnikom. „Je možné, že tí, ktorí sa nim chceli zaočkovať pred mesiacom, už sú zaočkovaní inou vakcínou. Použijeme prvých 200.000 dávok a uvidíme,“ povedal Matovič.

Na otázku, či SR bude musieť zaplatiť aj za tie vakcíny v zmluvnom objeme, ktoré sa na Slovensku nevyužijú, priznal, že kontrakt takto nastavený je. Podľa neho ale „ruská strana určite nebude tlačiť na to, aby sme platili za to, čo nebude dodané“.

Očkovanie vakcínou Sputnik V by sa malo začať najneskôr 7. júna, potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Dodal, že vtedy by sa mal spustiť aj systém voľného výberu vakcíny. Sputnik by je určený pre vekovú kategóriu od 18 do 60 rokov.

„Bude použitých 200.000 kusov, ostatné len ak budú schválené Európskou liekovou agentúrou. Pri ďalších prípadných nákupoch sa bude postupovať striktne podľa európskych pravidiel,“ povedal.

Minister by sa Sputnikom zaočkovať nedal. Potrebné bude tiež rozhodnúť, či bude treba aktualizovať výnimku na použitie, ktorú podpísal ešte exminister Marek Krajčí, alebo vydať novú. To, prečo faktúry za prvé dávky neboli uhradené včas, už Lengvarský neriešil.