Úvod Komentáre Vláda zaujala servilný postoj k Západu, k problémom Slovenska je hluchá a slepá

Vláda zaujala servilný postoj k Západu, k problémom Slovenska je hluchá a slepá

Šéf Čaputovej úradníckej vlády Ľudovít Ódor. (Foto: archív)

Výsledky volieb v roku 2020 znamenali pre Slovenskú republiku pomerne radikálny zvrat. Na jej čelo nastúpila totálne nekompetentná vláda a dôsledky jej chaotického vládnutia dnes cítime nielen v podobe totálneho politického, ale aj ekonomického rozvratu v celom štáte.

Ministri sa správali rovnako ingorantsky k vlastnému národu, či už išlo o covid, vojenskú zmluvu s USA, odklon od ruského plynu a ropy alebo o vojenskú podporu Kyjeva. To všetko sa podpisuje na čoraz horšom sociálno-ekonomickom stave Slovenska. Dnes sme podľa štatistík dokonca po Bulharsku druhou najchudobnejšou krajinou Európskej únie.

Po začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine sa pozornosť politického vedenia pod vplyvom nátlaku Západu a servility Hegerovej a neskôr Odórovej úradníckej vlády k západným elitám začala extrémne sústreďovať na zahraničné otázky, naďalej zanedbávajúc vnútorné problémy našej krajiny.

Príznačným je výrok ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Wlachovského, že „podpora Ukrajiny je národným záujmom Slovenskej republiky“. Akoby bola vláda ustanovená nie pre záujmy Slovenska a jeho občanov, ale Ukrajiny a Západu.

Kým však Slováci živoria, za naše východné hranice smeruje vojenský materiál za milióny eur. Ukrajinský rezort obrany nás zaradil dokonca medzi priekopníkov v dodávkach ťažkých zbraní. A to aj napriek tomu, že podľa prieskumu verejnej mienky s dodávkami zbraní Kyjevu nesúhlasí až 70 percent Slovákov.

Nášmu východnému susedovi sme už dodali systém protivzdušnej obrany S-300, húfnice Zuzana, vrtuľníky Mi-17 a Mi-2, odmínovacie systémy Božena, bojové vozidlá pechoty BVP-1, muníciu, letecké palivo, benzín, ručné zbrane a ďalší vojenský materiál. Vrcholom našej servilnosti bolo odovzdanie trinástich bojových stíhačiek MiG-29.

Pritom Slovensko samo bojuje s mnohými problémami. Vládu však nezaujíma ani bezprecedentná inflácia, ani vysoké ceny energií. Naopak, chystá sa dokonca prehodnotiť zastropovanie cien energií pre domácnosti, ktoré zaviedol Hegerov kabinet, keďže je to podľa nej nákladné pre štátny rozpočet.

Problémy už pociťujú nielen dôchodcovia, ktorí sú dlhodobo na hranici chudoby, ale široké masy obyvateľstva. Nezáujem vlády o bežných občanov dokazuje aj jej programové vyhlásenie, ktoré skritizovali predovšetkým opozičné strany práve preto, že neprináša nijaké opatrenia na boj s rastúcimi cenami.

Ako pritom podotkol šéf Smeru-SSD Robert Fico, na zbraniach pre Ukrajinu však ministri šetriť nebudú – začiatkom júna vláda odsúhlasila, že daruje Ukrajine ďalší vojenský materiál v hodnote presahujúcej 4,2 milióna eur.

Doslova časovanou bombou je plánované zvyšovanie úrokových sadzieb pri úveroch a hypotékach v bankách. Ohrozených je zhruba 400-tisíc rodín, ktorým sa môžu splátky hypoték až zdvojnásobiť, čo bez pomoci štátu nie je zvládnuteľné.

Vláda pritom ignoruje aj problémy priemyselného sektora. Ten je takisto v zúfalej situácii. Hegerovým kabinetom nepohli ani masové protesty predstaviteľov gastropriemyslu, ani krach Slovalca, ktorý bol nútený skončiť s výrobou hliníka po 70 rokoch.

Prehnaná zahranično-politická angažovanosť vlády na úkor vlastných občanov a nekritický proukrajinský kurz pokračuje i po nástupe Ódorovho kabinetu. Aj ten je k problémom Slovenska hluchý a slepý.

Neutešená ekonomická situácia sa dočká riešenia podľa všetkého až vtedy, ak sa k moci po voľbách dostane súčasná opozícia, keďže doterajšia vládna garnitúra preukázala totálnu neschopnosť.

Foto: archív