Úvod Z DOMOVA Vlčan odstúpi pre klientelistickú kauzu. Smer-SD: Zodpovednosť nesie aj prezidentka

Vlčan odstúpi pre klientelistickú kauzu. Smer-SD: Zodpovednosť nesie aj prezidentka

Samuel Vlčan. (Foto: archív)

Dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) pre medializovanú kauzu rodinnej spoločnosti Reko Recycling, ktorá dostala štátnu dotáciu 1,4 milióna eur, oznámil odstúpenie zo svojho postu. Vlčan to vyhlásil na brífingu.

Agrominister nevidí zo strany danej spoločnosti ani zo svojej strany nijaké porušenie zákona. „Zo svojej strany nevidím ani porušenie akýchkoľvek etických princípov. Nechcem zotrvávaním vo svojej funkcii spôsobovať problémy danej komunite ľudí na južnom Slovensku.

Nechcem zároveň, aby výsledky, ktoré sme dosiahli na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka za posledné takmer dva roky, čo som ministrom, boli znevažované. Z toho dôvodu som informoval prezidentku SR, premiéra, aj predsedu Národnej rady SR, že podám demisiu, respektíve požiadam o odobratie poverenia,“ oznámil Vlčan.

„Nechávam na rozhodnutie prezidentky SR, respektíve premiéra, ako budú vo veci konať. Nechcem vyvolávať chaos, som si vedomý, že ako krajina sme v zložitej situácii. Rozumiem aj tomu, že úradnícka vláda nie je najlepším riešením.

Pre mňa je ale dôležité, aby sa štrukturálne reformy, ktoré sa dosiahli na rezorte pôdohospodárstva ochránili,“ dodal Vlčan. Spoločnosť Reko Recycling ani on osobne podľa neho zatiaľ nijaké peniaze od štátu doteraz nedostali.

Predstavitelia opozičnej strany Smer-SD 3. mája informovali, že firma rodiny dočasne povereného ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Vlčana Reko Recycling dostala v apríli od Ministerstva životného prostredia SR nenávratný príspevok vo výške približne 1,4 milióna eur.

„Spoločnosť Reko Recycling dostala 19. apríla 2023 nenávratný finančný príspevok z rezortu životného prostredia 1.416.000 eur. Vo výzve bolo osem žiadostí. Jedna jediná však bola úspešná, a to firma pána Vlčana,“ spresnil predseda strany Robert Fico s tým, že Vlčan je v uvedenej firme konečným užívateľom výhod.

Opozícia očakáva od prezidentky Zuzany Čaputovej vyvodenie zodpovednosti v prípade kauzy dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Mimoparlamentný Hlas-SD ju žiada o prijatie demisie ministra, vymenovanie úradníckej vlády a očakáva aj odchod dočasne povereného šéfa envirorezortu Jána Budaja.

Chcem zdôrazniť, že odstúpenie Vlčana nestačí. V kauze dotácie nesie politickú zodpovednosť aj minister životného prostredia Ján Budaj. Hlas očakáva, že prezidentka pristúpi aj k jeho odvolaniu,“ uviedol líder strany Peter Pellegrini.

Smer-SD vyhlásil, že prezidentka je plne zodpovedná za výkon inštitúcií na Slovensku, pričom za tú najdôležitejšiu označil vládu. Pre Smer-SD je neprijateľné, že Vlčan len odíde z funkcie, ale dotáciu by prijal.

Podpredseda strany a parlamentu Juraj Blanár kritizoval OĽaNO, ktoré podľa neho zvykne ostatných obviňovať z korupčného či klientelistického správania. Šéf Smeru-SD Robert Fico si myslí, že ide o typický obraz biedy vládnutia posledných troch rokov. Považuje to za evidentné rodinkárstvo, pričom zdôraznil, že prišlo k porušeniu všetkých etických pravidiel.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová oznámi ďalší postup po doručení žiadosti povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana o odobratie poverenia na budúci týždeň. Uviedol to hovorca prezidentky Martin Strižinec. Dodal, že hlava štátu sa v najbližších dňoch v uvedenej veci stretne s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom a predsedom NR SR Borisom Kollárom.

Brífing Smeru-SD ku kauze ministra Samuela Vlčana. (Reprofoto: archív)