Úvod Z DOMOVA Vlna zdražovania má na Slovensku pokračovať aj v roku 2022

Vlna zdražovania má na Slovensku pokračovať aj v roku 2022

Foto: archív

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) očakáva, že vlna zdražovania z roku 2021 bude pokračovať aj v roku 2022. Pre médiá to uviedla hovorkyňa komory Jana Holéciová.

„Len naši mlynári avizujú zdražovanie potravinárskej pšenice začiatkom nového roka. Analytici avizujú pokračovanie zdražovania energií, čo bude mať ďalší vplyv na výrobu rozhodujúcich komodít – nielen agropotravinárskych. Tretia vlna covidu sú ďalšími premennými, ktoré určia trendy v roku 2022,“ povedala.

Žiaduce podľa Holéciovej bude správne a urýchlene prijať kompenzačné mechanizmy, ktoré pomôžu zmierniť následky opatrení proti pandémii nielen na agropotravinárov, ale aj na gastrosektor, pre ktorý niektorí slovenskí potravinári vyrábajú a dodávajú produkty.

„Začiatkom roka sa strategický plán k novej Spoločnej poľnohospodárskej politike dostane do medzirezortného pripomienkového konania. Jeho definitívna podoba určí budúcu finančnú stabilitu a výkonnosť slovenského agropotravinárstva,“ spresnila.

Doplnila, že nutnosťou bude zvládnuť boj s africkým morom ošípaných, ktorý v roku 2021 výrazne zasiahol aj veľké profesionálne chovy. „Rovnako aj sfunkčnenie Rady Slovenského pozemkového fondu, ktorá momentálne pre uplynutie funkčného obdobia väčši