Úvod Z DOMOVA Spoločnosť CBS sprístupnila státisíce leteckých záberov Slovenska

Spoločnosť CBS sprístupnila státisíce leteckých záberov Slovenska

Foto: archív

Spoločnosť CBS z Kynceľovej pri Banskej Bystrici verejnosti sprístupnila najväčšiu databázu leteckých fotografií z celého územia Slovenska, vzniknuvšiu za pomoci fondov Európskej únie. Letecký tím Slovensko z neba nafotografoval celé Slovensko z vtáčej perspektívy.

Letecké zábery má už takmer každá slovenská obec. Fotografie z netradičného pohľadu vytvárajú mozaiku kníh všetkých regiónov Slovenska, ktoré si možno pozrieť na webovej stránke www.aero-photo.com.

Databáza leteckých fotografií obsahuje státisíce výlučne leteckých záberov a je najväčšou na Slovensku. Umožňuje vidieť známe miesta spôsobom, aký sa bežne nenaskytne. Fotografie sú voľne dostupné verejnosti.

„Stačí navštíviť stránku, vybrať si kraj, okres a obec, z ktorej chcete letecký záber vidieť, prípadne poslať. Potom už stačí len vybrať tú najkrajšiu fotografiu,“ vysvetľuje pilot, letecký fotograf a vydavateľ Milan Paprčka.

Podľa jeho slov posádky ich lietadiel za viac ako 13 rokov lietania vytvorili približne milión záberov. „Bola by škoda, keby zostali len u nás vo vydavateľstve na diskoch. Vznikli predsa preto, aby poskytovali jedinečný pohľad na krajinu a propagovali Slovensko. Mnohé z nich sme sa preto rozhodli sprístupniť verejnosti,“ doplnil Paprčka.