Úvod Politika Vo svetovom indexe mieru skončilo Slovensko na 23. mieste

Vo svetovom indexe mieru skončilo Slovensko na 23. mieste

Foto: archív

Slovensko v najnovšom svetovom rebríčku bezpečnosti oproti minulému roku kleslo o jednu priečku a umiestnilo sa na 23. mieste. Vyplýva to zo Svetového indexu mieru, ktorý v stredu zverejnil austrálsky Inštitút pre ekonomiku a mier (IEP).

Najlepšie z krajín V4 skončila v Indexe mieru 2019 Česká republika, ktorá sa umiestnila na 10. mieste, čím si však oproti vlaňajšku o tri priečky pohoršila. Maďarsko skončilo na 21. mieste a Poľsko na 29.

IEP v aktuálnom indexe porovnával situáciu v 163 krajinách a hodnotil ju na základe 23 faktorov zohľadňujúcich vnútorné i vonkajšie konflikty, výdavky na armádu, počet teroristických útokov a vrážd či ďalšiu kriminalitu. Najpokojnejšou krajinou na svete sa podľa tohto rebríčka už po 11. raz stal Island. Na poslednom, 163. mieste skončil Afganistan.

Európa zostala podľa rebríčka najpokojnejšou časťou zemegule, pričom po niekoľkých rokoch úpadku zaznamenala v rámci mierumilovnosti mierne zlepšenie. Medzi prvých 25 najpokojnejších krajín sa pritom dostalo až 17 európskych, približuje agentúra DPA.