Úvod Z DOMOVA Vo veku 62 rokov zomrel popredný propagátor očkovania Vladimír Krčméry

Vo veku 62 rokov zomrel popredný propagátor očkovania Vladimír Krčméry

Vladimír Krčméry (1960 - 2022). Foto: archív

Vo veku 62 rokov zomrel lekár, epidemiológ a odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry. Informoval o tom web noviny.sk. O jeho úmrtí informoval na sociálnej sieti aj dočasne poverený premiér Eduard Heger.

„S veľkým zármutkom som prijal správu o úmrtí profesora Vladimíra Krčméryho. Bol to človek, ktorý rozdal svoje srdce druhým. Pomáhal tam, kde sa iní báli vstúpiť čo i len myšlienkami,” napísal Heger. Sústrasť pozostalým vyjadril aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár a ďalší politici.

Narodil sa 23. júla 1960 v Bratislave. V roku 1985 absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského. V rovnakom roku 1985 započal svoju kariéru na Klinike infekčných chorôb v bratislavskej Fakultnej nemocnici. Neskôr pôsobil na klinike infekčných chorôb a v onkologickom ústave.

V roku 1995 začal pôsobiť ako vysokoškolský pedagóg na Trnavskej univerzite. V roku 2002 založil neziskovú organizáciu a súkromnú Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, ktorú aj viedol. V roku 2007 ho menovali za profesora.

Bol zakladateľom viacerých zdravotníckych i sociálnych zariadení v rozvojových krajinách. Z jeho iniciatívy vzniklo na Slovensku Národné referenčné centrum pre tropické choroby. Bol členom viacerých humanitárnych misií v rozvojových krajinách.

Vladimír Krčméry patril v rokoch 2021 a 2022 medzi popredné tváre očkovacej kampane proti ochoreniu COVID-19 a zároveň bol prvým človekom na Slovensku, ktorého proti tomuto ochoreniu zaočkovali.

“Mám aplikovaných 17 rôznych vakcín a nikdy som nemal nežiaduce účinky. Som aj kompletne zaočkovaný proti covidu, ktoré sú prísne posudzované liekovými agentúrami,” vyhlásil v čase pandémie.

Od marca 202 bol v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu medzi najoslovovanejších odborníkov v médiách, neskôr bol členom ústredného krízového štábu, ktorý riadil postup v boji s nákazou. Podľa informácií TV JOJ Krčméry podľahol obojstrannému zápalu pľúc, ktorý uňho prepukol napriek tomu, že bol zaočkovaný proti pneumokokom.