Úvod Z DOMOVA Vo veku 70 rokov zomrel hudobný skladateľ a dirigent Svetozár Štúr

Vo veku 70 rokov zomrel hudobný skladateľ a dirigent Svetozár Štúr

Svetozár Štúr (1951 - 2021). Foto: archív

Vo veku 70 rokov zomrel 21. mája hudobný skladateľ a dirigent Svetozár Štúr. Médiá o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Je legendárnym autorom scénickej a filmovej hudby na Slovensku.

Spolupracoval s plejádou popredných domácich filmových a divadelných režisérov. Vytvoril hudbu k známym filmom ako Pomocník, Pásla kone na betóne, či k televíznemu seriálu Štúrovci.

Svetozár Štúr ml. sa narodil 21. februára 1951 v Bratislave. Pochádza z významnej štúrovskej rodiny, jeho prapradedom bol Samuel Štúr, brat Ľudovíta Štúra. Jeho otec Svetozár Štúr bol publicista a novinár.

V roku 1968 sa stal poslancom Slovenskej národnej rady aj Federálneho zhromaždenia, po nástupe normalizácie ho však vylúčili z komunistickej strany, zbavili všetkých funkcií a zakázali mu pracovať vo svojom odbore. Mamou Svetozára Štúra ml. bola divadelná vedkyňa Nella Štúrová.

Svetozár Štúr vyštudoval hru na klavíri, kompozíciu a dirigovanie na bratislavskom konzervatóriu a ten istý odbor potom študoval aj na Hudobnej fakulte Vysokej školy múzických umení. Bol žiakom hudobného skladateľa Jána Cikkera a dirigenta Ladislava Slováka.

Po skončení štúdia pracoval ako dirigent v Lúčnici, ktorú spoluzakladal jeho otec. V roku 1976 sa stal umeleckým vedúcim orchestra Lúčnice. Istý čas pôsobil aj vo filharmónii v Káhire a na Kube. V roku 1988 sa stal šéfdirigentom SĽUK-u.

Ako dirigent spolupracoval aj so Slovenskou filharmóniou, Československým rozhlasom, Operou Slovenského národného divadla. Už počas štúdia začal inklinovať k scénickej a filmovej hudbe. Pomohla k tomu aj náhoda, keď cez prestávku v škole preludoval na klavíri a do miestnosti vošiel profesor Josef Budský.

„Mali sme zakázané hrať ‘džezoviny’, tak som si hovoril, no dobre chlapče, skončil si na škole,“ spomína Štúr v rozhovore v rámci projektu Oral history Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. No Budský ho oslovil s tým, že by sa podobná hudba hodila do Saroyanovej hry Čas tvojho žitia, ktorú inscenoval v Činohre SND.

Neskôr spolupracoval aj s ďalšími režisérmi, najmä s Milošom Pietorom, Pavlom Hasprom, Ľubomírom Vajdičkom, či Emilom Horváthom mladším. Jeho hudba umocnila mnoho inscenácií, ako Bockerer, Slečna Júlia, Krvavá svadba, Hry o letnom byte, Caligula, Herodes a Herodias, Divá kačka, Divadelná komédia, Čertice. Jednou z posledných pre činohru SND bola jeho hudba k inscenácii Ideálny manžel (2003).

K filmovej hudbe priviedla Štúra spolupráca s Dušanom Trančíkom na jeho filme Víťaz z roku 1978. V tom istom roku tiež vytvoril hudbu k filmu Štefana Uhera Zlaté časy. S Uherom spolupracoval Štúr aj na filmoch Kosenie jastrabej lúky (1981), Pásla kone na betóne (1982), Šiesta veta (1986), či Správca skanzenu (1988).

Štúr tiež zložil hudbu k filmu Pomocník, ktorý nakrútil v roku 1981 režisér Zoro Záhon podľa prózy Ladislava Balleka. S režisérom Miloslavom Lutherom spolupracoval na filme Štek (1988), so Stanislavom Párnickým na filmoch Kára plná bolesti (1985), či … kone na betóne (1995).

Vytvoril tiež hudbu k dokumentárnym filmom Jána Pirocha z horolezeckého prostredia Kangchenjunga (1981) a Sagarmatha (1988). K posledným filmovým dielam patrila spolupráca s režisérom Jánom Zemanom na televíznej rozprávke Zlatý chlieb (2001). Dokopy sa ako autor hudby podpísal pod stovku filmov, televíznych inscenácií, dokumentov či seriálov.