Úvod Ľudia Vo veku 70 rokov zomrel legendárny jazdec F1 Niki Lauda

Vo veku 70 rokov zomrel legendárny jazdec F1 Niki Lauda

Foto: archív

Vo veku 70 rokov zomrel niekdajší trojnásobný svetový šampión Formule 1 Niki Lauda. S odvolaním sa na vyhlásenie Laudovej rodiny o tom informovala agentúra AFP. „S hlbokým smútkom oznamujeme, že náš milovaný Niki zomrel pokojne so svojou rodinou po boku,“ uvádza rodina. Trojnásobný majster sveta podstúpil vlani v lete transplantáciu pľúc.

Niki Lauda, celým menom Andreas Nikolaus Lauda, sa narodil 22. februára 1949 vo Viedni. Vyrastal v bohatej rodine, ktorá od budúceho šampióna pretekov F1 očakávala, že bude pokračovať v rodinnej podnikateľskej tradícii. Aj preto so značným sklamaním privítala ambície mladého Laudu stať sa automobilovým pretekárom.

Nezabudnuteľný jazdec F1 získal titul majstra sveta Formule 1 v rokoch 1975, 1977 a 1984. Na okruhoch získal v období rokov 1974 – 1985 celkovo 25 prvenstiev v rôznych veľkých cenách, od USA cez Brazíliu až po JAR.

Triumfoval aj na prestížnych európskych okruhoch v monackom Monte Carle, talianskej Monze, nemeckom Hockenheime alebo britkom Brands Hatch. Viac ako 50-krát sa umiestnil na stupňoch víťazov. V roku 1976 prežil ťažkú haváriu na nemeckom okruhu Nürburgring, ktorá ho doživotne poznačila.

Foto: archív