Úvod ZO ZAHRANIČIA Vo veku 91 zomrel taliansky hudobný génius Ennio Morricone

Vo veku 91 zomrel taliansky hudobný génius Ennio Morricone

Ennio Morricone. (Foto: archív)

Vo veku 91 rokov zomrel v Ríme taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na Morriconeho príbuzných. Svetoznámy skladateľ Morricone zomrel v noci na pondelok na klinike v Ríme na následky minulotýždňového pádu, pri ktorom utrpel zlomeninu stehennej kosti, uvádza agentúra ANSA.

Ennio Morricone sa narodil v Ríme 10. novembra 1928. Svoju skladateľskú kariéru začal v roku 1961, keď skomponoval hudbu k filmu Il Federale v réžii Luciana Salceho. Svetoznámym sa stal, keď jeho hudba zaznela vo filme Sergia Leoneho s názvom Per un pugno di dollari (Za hrsť dolárov,1964). Jeho skladby preslávili aj westerny Il Buono, il brutto, il cattivo (Dobrý, zlý a škaredý, 1966) a C’era una volta il West (Vtedy na Západe, 1968).

V roku 2007 dostal Oscara za celoživotné dielo a v roku 2016 mu toto ocenenie udelili v kategórii Najlepšia hudba k filmu The Hateful Eight (Osem hrozných, 2015) v réžii Quentina Tarantina. Okrem toho je nositeľom cien Grammy, Zlatých glóbusov a ďalších prestížnych ocenení. Morricone bol ženatý a zanechal po sebe štyri deti. Jeho syn Andrea Morricone je takisto skladateľ a tvorca filmovej hudby.

Taliansky režisér Bernardo Bertolucci o jeho tvorbe podotkol: „Sotva ste videli veľký taliansky film bez hudby od Ennia“. Morricone spolupracoval aj s ďalšími svetovými režisérmi, ako napríklad Gillo Pontecorvo, Pier Paolo Pasolini, Bernardo Bertolucci, Giuliano Montaldo, Brian De Palma, Roman Polanski či Pedro Almodóvar.

Ennio Morricone aj napriek svojmu vysokému veku cestoval po svete a vypredával veľké haly. V novembri 2013 začal prezentovať výsledky svojej tvorby na scénach svetových metropol, akými sú Moskva, Santiago, Berlín, Budapešť či Viedeň. Koncertoval aj za oceánom v USA 6. februára 2014 so svojou kantátou, ktorá vznikla ako reakcia na udalosti z 11. septembra.

Skladateľove európske turné pokračovalo od februára do marca 2015 dvadsiatkou koncertov v 12 krajinách v najväčších európskych arénach, ako napríklad v Londýne a Amsterdame. Jeho európske turné s názvom „My Life in Music“ sa stretlo s nevídaným úspechom.

Morricone predviedol dvakrát svoje hudobné umenie aj v Bratislave – vo februári 2015 a o rok neskôr v januári. Na otázku, čo pre vás znamená v živote hudba Ennio Morricone odpovedal: „Hudbe som venoval celý svoj život, neviem si predstaviť, že by som žil bez nej.“

Najväčšie hity Ennia Morriconeho: