Úvod Z DOMOVA Vo veku 95 rokov zomrela národná umelkyňa Mária Kráľovičová

Vo veku 95 rokov zomrela národná umelkyňa Mária Kráľovičová

Mária Kráľovičová (1927 - 2022). Foto: Jana Birošová

V pondelok vo večerných hodinách zomrela v jednom z centier pre seniorov v bratislavskom Starom Meste vo veku 95 rokov legendárna slovenská herečka, národná umelkyňa Mária Kráľovičová. Informoval o tom internetový denník Štandard.

Marína Kráľovičová sa narodila 7. júna 1927 do roľníckej rodiny, ako najstaršia z piatich súrodencov. Pochádzala z obce Čáry na Záhorí. Hoci ju verejnosť poznala ako Marínu, v skutočnosti sa volala Mária Kráľovičová-Procházková.

Hereckú kariéru započala už v osemnástich rokoch. Od roku 1948 bola stálou členkou Slovenského národného divadla, z prvej divadelnej scény odišla až tento rok v januári. Odohrala neuveriteľných 74 divadelných sezón.

Bola prvou slovenskou televíznou herečkou. V roku 1957 ju režisér Ján Roháč obsadil spolu s Elom Romančíkom do inscenácie Dovidenia, Lucienne! Dokopy odohrala vyše štyristo divadelných, filmových a televíznych postáv, a okolo 800 v rozhlase.

Medzi jej postavami nechýba Shakespearova Júlia, Ofélia, či pani Fordová, Hviezdoslavova Salome, Schillerova Amália, Brechtova Virginia, Arbuzovova Vala, Čechovova Sára aj Ranevská, lady Torrancová Tennessee Williamsa, Maggie-Marylin Arthura Millera, Iwaszkiewiczova George Sandová, či Costeaova Ona a Edith Piafová.

V roku 2013 sa vydala na rozlúčkové turné po Slovensku s komédiou Marca Camolettiho Kto zhasol svetlo a detektívkou Ryba v trojke. Počas svojej profesionálnej kariéry získala niekoľko ocenení.

Okrem titulu národná umelkyňa to bol Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, je dvojnásobnou laureátkou štátnej ceny, nositeľkou Zlatého krokodíla, Krištáľového krídla, má svoju tabuľku na chodníku slávy v Bratislave.

Aktívne pracovala v Zväze slovenských dramatických umení a v ústrednom výbore Slovenského zväzu žien a od roku 2006 bola richtárkou Spolku Záhorákov. S manželom, básnikom, spisovateľom a novinárom Mirom Procházkom mala dve deti. Aj po nežnej revolúcii netalila svoje ľavicové politické presvedčenie a navštevovala mítingy Komunistickej strany Slovenska.