Úvod ZO ZAHRANIČIA Vojenské zdroje Ukrajiny sú takmer vyčerpané, vyhlásil Šojgu

Vojenské zdroje Ukrajiny sú takmer vyčerpané, vyhlásil Šojgu

Sergej Šojgu. (Foto: archív)

Ruský minister obrany Sergej Šojgu vyhlásil, že vojenské zdroje Ukrajiny sú napriek podpore zo strany Západu takmer vyčerpané. „Predbežné výsledky nepriateľských akcií ukazujú, že ukrajinské vojenské zdroje sú takmer vyčerpané,“ povedal Šojgu na 11. konferencii o medzinárodnej bezpečnosti v Moskve.

Konštatoval tiež, že západné zbrane nie sú na bojisku ničím výnimočné a v mnohých prípadoch dokonca aj technika sovietskej výroby svojimi bojovými kvalitami prevyšuje západné modely. Šojgu na konferencii uviedol, že ruskí vojaci počas bojov na Ukrajine nepoužili kazetovú muníciu, ale toto rozhodnutie možno prehodnotiť.

„Dôsledky použitia takýchto zbraní pre civilné obyvateľstvo sú známe. Americkí predstavitelia v minulosti opakovane vyhlásili, že použitie kazetovej munície je vojnovým zločinom. Washington a jeho komplici páchajú dnes tento zločin na Ukrajine. Ako sa dalo čakať, humanitárne organizácie to neodsúdili,“ vyhlásil Šojgu.

Spojené štáty dodali Ukrajine kazetovú muníciu v júli. Ukrajinská armáda spustila svoju dlho očakávanú vojenskú protiofenzívu v júni, od jej začiatku je však sprevádzaná neúspechmi.

“Všetky pokusy nepriateľa preraziť cez našu obranu zlyhali. Od začiatku ofenzívy sa im to nedarí. Nepriateľ nie je úspešný,” komentoval nedávno ukrajinskú protiofenzívu ruský prezident Vladimir Putin.