Úvod ZO ZAHRANIČIA Sorosova nadácia obmedzí činnosť v EÚ, zameria sa na iné časti sveta

Sorosova nadácia obmedzí činnosť v EÚ, zameria sa na iné časti sveta

George Soros. (Foto: archív)

Nadácia Open Society Foundations (OSF) založená finančníkom Georgeom Sorosom plánuje skončiť veľkú časť svojej činnosti v štátoch Európskej únie, pretože sa zameria na iné časti sveta. Vyplýva to z interného e-mailu nadácie, ktorého obsah zverejnili svetové spravodajské agentúry.

Podľa e-mailu sa charitatívna sieť Sorosovej nadácie odkloní od práce súvisiacej s vnútornými európskymi záležitosťami a zameria sa na región v kontexte širších globálnych problémov.

„Nové strategické smerovanie predpokladá skončenie veľkej časti našej súčasnej práce v rámci Európskej únie a presunutie nášho zamerania a prideľovania zdrojov do iných častí sveta,“ uvádza sa v e-maile.

„Táto zmena nie je odrazom doterajšej práce a mnohých príspevkov zamestnancov za uplynulé roky, ale skôr rozhodnutím zameraným na budúcnosť, ktoré má korene v nových možnostiach významného vplyvu,“ píše sa v správe.

Nadácia v júni oznámila, že 93-ročný Soros odovzdá OSF, ktorá poskytuje miliardové granty, synovi Alexandrovi. V júli predstavila plány na prepustenie 40 percent zamestnancov v rámci strategickej zmeny.

V internom e-maile sa neuvádza, ako nadácia zmení spôsob financovania, ale jej hovorca uviedol, že OSF bude naďalej podporovať skupiny občianskej spoločnosti v celej Európe vrátane tých, ktoré pracujú v oblasti vonkajších záležitostí Európskej únie, a zároveň zachová podporu európskych rómskych komunít.

Organizácia, ktorá na celom svete ročne prerozdelí približne 1,5 miliardy dolárov, bude prostredníctvom národných nadácií aj naďalej financovať programy v Európe vrátane Ukrajiny, Moldavska či západného Balkánu, ale i ázijského Kirgizska, uviedol hovorca OSF.