Úvod ZO ZAHRANIČIA Voľby prezidenta ČR: Pavel tesne vyhral nad Babišom, obaja postupujú do druhého...

Voľby prezidenta ČR: Pavel tesne vyhral nad Babišom, obaja postupujú do druhého kola

Petr Pavel a Andrej Babiš. (Fotomontáž: archív)

Občania Českej republiky v piatok a v sobotu volili nového prezidenta. Svoj hlas mohlo odovzdať 8,3 milióna oprávnených voličov, o ktorých priazeň sa uchádzali ôsmi prezidentskí kandidáti. Volebná účasť napokon dosiahla necelých 68 percent, čo je viac ako v predchádzajúcich voľbách hlavy štátu v roku 2018.

Prvé kolo prezidentských volieb vyhral iba o tri desatiny percenta armádny generál vo výslužbe Petr Pavel. V druhom kole prezidentských volieb sa proti nemu postaví bývalý český premiér Andrej Babiš. Po sčítaní všetkých volebných hlasov o tom informoval Český štatistický úrad.

Výsledok prvého kola volieb bol veľmi tesný, pričom Pavel predbehol Babiša až tesne pred koncom prezidentského súboja po sčítaní hlasov z veľkých miest. Pavel napokon vyhral prvé kolo so ziskom 35,4 percenta voličských hlasov, druhý Babiš získal 34,99 percenta hlasov. Rozdiel medzi nimi predstavoval iba iba o 22.843 hlasov.

Pavel získal najviac hlasov v hlavnom meste Praha, v Stredočeskom, Libereckom, Královohradeckom a Juhomoravskom kraji. V ostatných českých krajoch vyhral prvé kolo jeho súper Andrej Babiš.

Na treťom mieste sa umiestnila vysokoškolská pedagogička a ekonómka Danuše Nerudová so ziskom 13,92 percenta hlasov. Štvrtý bol Pavel Fischer so 6,75 percentami hlasov, za ktorým nasledovali Jaroslav Bašta (4,45 percent hlasov), Marek Hilšer (2,56 percent hlasov), Karol Diviš (1,35 percent hlasov) a Tomáš Zima (0,55 percent hlasov).

Volebná účasť v prvom kole volieb dosiahla 68,24 percenta hlasov, čo je viac ako v predchádzajúcich voľbách v roku 2018, keď v prvom kole volieb svoj hlas odovzdalo 61,92 percenta voličov. Druhé kolo českých prezidentských volieb, v ktorom sa proti sebe postavia Pavel a Babiš, sa uskutoční 27. a 28. januára.

Petr Pavel chce byť pred druhým kolom volieb o dva týždne sám sebou a nehodlá sa meniť, aby sa niekomu zapáčil. „Myslím si, že ak sa budem držať svojho a budem ponúkať jasné riešenia, môže to voličov osloviť,“ povedal po oznámení výsledkov volieb Pavel, za ktorým večer prišli aj jeho súperi Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Andrej Babiš označil výsledok prvého kola prezidentských volieb za fantastický. „Mám obrovskú radosť. Ako kandidát hnutia ANO sme dosiahli famózny výsledok. Dostal som o viac než 500.000 hlasov ako hnutie ANO vo voľbách do snemovne v roku 2021,“ uviedol Babiš na mediálnom brífingu.

Zároveň zagratuloval „provládnemu kandidátovi“ Petrovi Pavlovi i Danuši Nerudovej. Babiš však nerozumie, prečo ho Nerudová označila za zlo. „Ja som venoval našej krajine viac ako desať rokov svojho života. Nemusel som ísť do politiky… Korupciu, proti ktorej som bojoval a prečo som založil hnutie, neznášam. Za našej vlády nijaká korupcia nebola,“ uviedol.