Úvod Z DOMOVA Podľa Hegera nie je problém nájsť 76 poslancov na podporu jeho vlády

Podľa Hegera nie je problém nájsť 76 poslancov na podporu jeho vlády

Eduard Heger. (Foto: archív)

Dočasne poverený premiér Eduard Heger nevidí problém vo vyzbieraní 76 podpisov poslancov na podporu jeho vlády. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Zdôraznil, že má podporu hnutia OĽaNO, aj keď György Gyimesi a Igor Matovič mu zatiaľ podpisy nedali.

Z jeho vyjadrenia tiež vyplýva, že ešte nedisponuje podpismi poslancov zo Sme rodina a ani SaS. Premiér o tom so šéfom Sme rodina Borisom Kollárom komunikuje. „Povedal mi, že sa mu podľa všetkého podarí vyzbierať všetky podpisy, chce ešte rokovať,“ podotkol.

Nechápe komunikáciu SaS, ktorá podľa neho často mení svoje názory. Keďže predseda OĽaNO Igor Matovič nie je súčasťou vlády, mali by ju podľa Hegera liberáli podporiť. Premiér bližšie nekonkretizoval svoju politickú budúcnosť či prípadný odchod z hnutia. Volá po spolupráci demokratov. „Demokrati sú silní, keď sú jednotní a nie rozštiepení,“ povedal.

V relácii tiež uviedol, že zatiaľ nepripúšťa debatu o prípadnom spoplatnení poskytovania štandardnej zdravotnej starostlivosti. V súvislosti s reformou nemocničnej siete poukázal na rozvoj toho, čo nefunguje. Rezort zdravotníctva podľa jeho slov nerobí dobrú prácu v komunikácii. „V tomto potrebujeme pridať,“ doplnil.

Premiér potvrdil, že vláda v pondelok 16. januára schváli nariadenie, vďaka ktorému dostanú malí podnikatelia nové zálohové predpisy, a tie budú odrážať už skôr stanovený cenový strop za plyn a elektrinu. Podotkol, že išlo o novú požiadavku zo strany podnikateľov. „Keby táto požiadavka prišla na jeseň, je to za týždeň vyriešené,“ tvrdí.

Hovoril o bezprecedentnej pomoci štátu podnikateľom. „Peniaze máme nachystané, ideme ich dodať. Potrebujú ich skôr, okamžite na ich požiadavku reagujeme,“ dodal v diskusnej relácii. Privítal, že k riešeniu požiadavky podnikateľov k upraveniu zálohových platieb prispel aj šéf hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský.

Pomoc s energiami pre menšie podniky je podľa jeho slov naplánovaná zatiaľ na prvý kvartál 2023. „Podľa vývoja na trhu ju budeme predlžovať,“ zdôraznil s tým, že v súčasnosti je situácia na trhu s energiami veľmi dobrá. Zopakoval, že pomoc dostanú okrem iných aj školy, samosprávy či ambulantný sektor. „Pomôžeme každému jednému subjektu na Slovensku,“ sľúbil Heger.