Úvod ZO ZAHRANIČIA Volný: Výbuch vo Vrběticiach mal zamaskovať české dodávky zbraní ISIS a ukrajinským neonacistom

Volný: Výbuch vo Vrběticiach mal zamaskovať české dodávky zbraní ISIS a ukrajinským neonacistom

Lubomír Volný. (Foto: archív)

Na pôde českého parlamentu vystúpil v rozprave počas prerokúvania informácií vlády ČR ku kauze Vrbětice poslanec Lubomír Volný. Vo svojom prejave uviedol, že sklad vo Vrběticiach v roku 2014 vyhodil do povetria niekto, kto potreboval zamaskovať, že sa z Česka dodávali zbrane Islamskému štátu a ukrajinským neonacistom.

„Naše zbrane boli používané tak bojovníkmi ISIS, ako aj členmi ukrajinských neonacistických práporov. Napriek tomu, že všetky tie zbrane majú svoje identifikačné čísla, nepodarilo sa zistiť, ako sa tieto naše zbrane dostali k islamským teroristom a k Ukrajincom z Pravého sektora,“ povedal vo svojom prejave Volný.

Pomenoval aj dôvody, prečo sa tieto informácie objavili práve teraz. „Dnes sa deje to, že sa úzka skupina ľudí, ktorá je ekonomicky zainteresovaná na tom, aby bol Rosatom vylúčený z dostavby českých atómových elektrární, a ktorá je ekonomicky zainteresovaná na tom, aby tieto elektrárne dostaval kanadský Westinghouse, sa snaží vyvolávať primitívne rusofóbne tendencie.“

Volný sa tiež pozastavil nad tým, že jeho predrečník minister kultúry Lubomír Zaorálek vyzval poslancov, aby nečakali na dôkazy a boli jednotní pri hlasovaní. „Minister Zaorálek nás vyzýva, aby sme nechceli dôkazy, ale rozhodovali sa len na základe politických názorov a politickej objednávky. Tak ako v holandskom parlamente po zostrelení lietadla, kde ani jeden poslanec nečakal na to, čo ukáže vyšetrovanie – podstatné je, že boli jednotní.“

Volnému to pripomína sovietske alebo čínske politbyro. „My nepotrebujeme zákony, políciu, súdy, my sa skrátka rozhodneme kto to urobil, my si to odhlasujeme, ako komunisti v Sovietskom zväze alebo v Číne.

Toto je uvažovanie novofašistov dnešných dní, pretože skutočný demokrat a človek, ktorý si ctí právny poriadok, nikdy nedopustí, aby sa rozhodovalo bez vyšetrovania a bez súdu,“ vyjadril poslanec Volný svoj názor na obvinenie, že útok spáchali ruskí agenti, ktoré bolo použité ako argument na vyhostenie 18 ruských diplomatov z ČR.