Úvod Politika Volodymyr Zelenskyj vyzval na ďalšie protiruské sankcie

Volodymyr Zelenskyj vyzval na ďalšie protiruské sankcie

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na ďalšie medzinárodné sankcie proti Rusku po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin dekrétom uľahčil ľuďom žijúcim na separatistických územiach východnej Ukrajiny získať ruské pasy.

Kyjev sa „spolieha na zvýšený diplomatický a sankčný tlak na Ruskú federáciu… Rusko uznalo svoju zodpovednosť ako okupačného štátu“, uviedlo vo vyhlásení Zelenského tlačové oddelenie, z ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa agentúry Interfax-Ukrajina sa k situácii vyjadril aj dosluhujúci ukrajinský prezident Petro Porošenko: „Ilegálne vydávanie pasov Ruskej federácie podľa takzvaného juhoosetského a podnesterského scenára je pokusom o ospravedlnenie a legitimizáciu ruskej vojenskej prítomnosti na okupovanom území Donbasu.“

Taktiež prehovoril tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksandr Turčynov: „Putin vytvára právne podmienky na oficiálne použitie ruských ozbrojených síl proti Ukrajine… Existuje len jedna reakcia na kroky Ruska: posilnenie nášho obranného potenciálu a príslušná medzinárodná reakcia na kroky Kremľa – zvýšenie sankčného tlaku na agresorský štát.“

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorý uľahčí ľuďom žijúcim na separatistických územiach východnej Ukrajiny získať ruský pas. Budú mať právo dostať ruský pas do troch mesiacov od podania žiadosti. Ako sa uvádza v dekréte, tento krok je zameraný na ochranu práv a slobôd človeka a občana a riadi sa všeobecne uznávanými zásadami a normami medzinárodného práva.