Úvod Politika Šéf BBSK Lunter má nového vicežupana: Luntera

Šéf BBSK Lunter má nového vicežupana: Luntera

Foto: archív

Krajské zastupiteľstvo schválilo za podpory všetkých poslaneckých klubov nového podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) pre regionálny rozvoj. Od 1. mája sa ním stane Ondrej Lunter, poslanec a syn župana Jána Luntera. Lunter junior nahradí vo funkcii odstúpivšieho poslanca a starostu Hriňovej Stanislava Horníka. Na post vicežupana ho navrhol klubu Nezávislých, ktorému Lunter predsedá.

Nový podpredseda bude zodpovedný najmä za uskutočňovanie projektov zameraných na vytváranie pracovných príležitostí a zlepšenie stavu cestnej infraštruktúry. „Máme konkrétne ciele, ktoré chceme počas nášho funkčného obdobia dosiahnuť. Zvýšiť počet turistických prenocovaní z 1,7 milióna na 2,5 milióna v roku 2022, sprostredkovať prácu viac než tisícke dnes nezamestnaných ľudí či zdvojnásobiť počet študentov zapojených do duálneho vzdelávania,“ povedal Lunter po svojom zvolení.

Lunterovci sú precedensom v politickej histórii SR: hoci to zákon nezakazuje, dosiaľ sa nevyskytol prípad, že by predsedom i podpredsedom samosprávneho kraja boli rodinní príslušníci. Ján Lunter počas predvolebnej kampane kritizoval svojho predchodcu Mariana Kotlebu za rodinkárstvo, pretože na župnom úrade zamestnával svojich rodinných príslušníkov.