Slovensko v plynovej vojne medzi Západom a Ruskom hrá úlohu “užitočného idiota” a Poľsko sa stáva trójskym koňom USA v EÚ. Vo svojom blogu, v ktorom analyzovala udalosti spojené so sabotážou na plynovodoch Nord Stream 1 a 2, to tvrdí nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Slavěna Vorobelová.
Zákonodarkyňa uviedla, že tvrdenia západných médií a politikov, ktorí za aktéra útoku na podmorské plynovody označili Rusko, odporujú akejkoľvek logike, keďže na zastavenie toku plynu by Rusom stačilo otočiť kohútikmi. “Poškodenie potrubia určite nie je v záujme Moskvy, ktorá by tak sama sebe znemožnila obnoviť tok plynu do Nemecka a EÚ,” myslí si Vorobelová.
Poukázala, že pdozrenie zo spáchania nepriateľskej akcie predovšetkým proti Rusku a Nemecku padá na krajinu, ktorú za páchateľa označil poľský exminister zahraničných vecí a súčasný poslanec Európskeho parlamentu Radoslaw Sikorski. Ten má podľa nej “dobré spojenie s washingtonskými elitami vďaka svojmu zamestnaniu v rôznych think-tankoch”.
Sikorski totiž otvorene poďakoval Spojeným štátom za to, čo sa stalo s plynovodmi Nord Stream. Na sociálnej sieti zverejnil fotografiu miesta, kde prišlo k výbuchom, ktorú doplnil o text: „Ďakujem, USA.“ Dodal, že po poškodení sústavy Nord Stream “bude musieť ruský prezident Vladimir Putin hovoriť s krajinami, ktoré kontrolujú alternatívnu cestu na obnovenie dodávok”.
“A komu ešte nestačí, že europoslanec Sikorski ponúkol alternatívu v obnovení toku ruského plynu cez momentálne odstavený plynovod Jamal, ďalšou ‘zhodou náhod’ je to, že súbežne s touto sabotážnou akciou Poľsko avizovalo spustenie vlastnej plynovej sústavy z Nórska s kapacitou 10 miliárd kubických metrov ročne,” pokračuje poslankyňa vo svojom blogu.
Podotkla, že Poľsko dlhodobo presadzuje aj plynovú alternatívu v podobe LNG, keďže má na tento účel vybudované potrebné terminály, pričom nedávno bola dokončená aj plynová prepojka na Slovensko.
“A ešte taká maličkosť: realizácia amerického energetického projektu Trojmorie práve pod vedením Poľska naberá čoraz zjavnejšie kontúry. Už len zrealizovať ‘návrat’ území západnej Ukrajiny do Poľska a plán bude splnený,” ozrejmila geopolitické súvislosti.
“Ako sa to dotkne Slovenska? Čo sa týka zemného plynu, Slovensko je úplne závislé od dodávok zo zahraničia, dnes primárne z Ruska, čo mnohí ‘odborníci’ považujú za problém a riziko, pretože prezident Putin vraj používa zemný plyn ako prostriedok destabilizácie a vydierania štátov EÚ vrátane nás. Ja som však zatiaľ nijaké vydieranie zo strany Ruska voči Slovensku nepostrehla.
Každopádne, bežného občana SR ani tak nezaujíma pôvod a dodávateľ plynu, ako skôr jeho cena a objem. Všetky ‘hlásne trúby’ americkej propagandy dookola opakujú, aké je nebezpečné byť závislý od ruského plynu.
Na druhej strane nás tlačia do závislosti od amerického LNG, nórskeho plynu pod kontrolou Poľska, a onedlho možno do ruského plynu, takisto pod kontrolou Poľska, keďže ako som už uviedla, plynovod Jamal je k dispozícii a nikomu očividne nevadí, že by cezeň mal prúdiť ‘zlý’ ruský plyn,” píše Vorobelová.
Problémom podľa nej však nie je ruský plyn, ale strategické pripojenie nemeckého priemyslu na ruské zdroje obchádzajúce dolárový finančný systém. Američania svojim konaním totiž dlhodobo dokazujú, že chcú ekonomicky oslabiť konkurenciu v podobe EÚ pod vedením Nemecka.
V tomto snažení sa ich novým spojencom na starom kontinente stalo poslušné Poľsko, ktoré bude onedlho energetickou veľmocou EÚ. A je len otázkou času, kedy bude plynovod Bratstvo, smerujúci na Slovensko cez územie Ukrajiny, v dôsledku nejakej havárie či výbuchu odstavený, myslí si poslankyňa.
“Reakcia Ruska určite na seba dlho nenechá čakať a odvetný útok za zničenie plynovodov Nord Stream príde – ako inak – v nečakanom čase a na nečakanom mieste. Mocenské boje veľmocí prebiehajú nonstop a Slovensko v tejto chvíli hrá iba úlohu užitočného idiota – čo tam po jeho občanoch… Môžeme len dúfať, že nebudeme prvým obetným baránkom Západu,” uzatvorila svoj blog Vorobelová.